Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Profesor Paweł Valde-Nowak prowadzi poszukiwania archeologiczne w Obłazowej

 

Poszukiwania archeologiczne w Obłazowej

Poszukiwania archeologiczne w Obłazowej
Fot. archeo.uj.edu.pl

To rewelacja dla miłośników prehistorii. Profesor Paweł Valde – Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczyna kolejne poszukiwania, a dla przypomnienia – zasłynął odkryciami m.in. najstarszego na świecie bumerangu w Nowej Białej, konkretnie w tamtejszej jaskini Obłazowej. Co tym razem odnalazła ekipa profesora? Tematem mocno zainteresował się Maciek Pałahicki:

Paweł Valde-Nowak: Tym roku odsłoniliśmy dalszą część poziomu neandertalskiego z paleolitu środkowego, o tyle istotnego, że zostało w nim zachowane ślady ogniska z całym inwentarzem tych ludzi, to znaczy szczątkami upolowanych zwierząt, nosorożca włochatego np. i dużą serią narzędzi kamiennych, bardzo charakterystycznych dla konkretnych ugrupowań neandertalskich.

– tyle z Obłazowej profesor Paweł Valde-Nowak. Jednak ponieważ tytuł grantu, dzięki któremu prowadzone są badania to Człowiek Epoki Kamienia w Jaskiniach Tatr, to ruszymy z naukowcem właśnie w te góry.

Poszukiwania archeologiczne w jaskini Huczawa w Tatrach Bielskich

Apetyt na odkrycie kolejnych tajemnic prehistorii zaostrzyły wydarzenia na Słowacji, a konkretnie w jaskini Huczawa w Tatrach Bielskich. W 2019 i 2022 roku znaleziono tam dużą ilość kamiennych ostrzy zachowanych całkowicie lub we fragmentach, pochodzących nawet sprzed ok. 15-14 tys. lat.

Paweł Valde-Nowak: Wszystko właściwie już powiedziało, że człowiek paleolitu jak najbardziej bywał w Tatrach, że tak jak polował na koziorożce alpejskie i też inne zwierzęta, te wszystkie szczątki zostały tam znalezione w kontekście dużego paleniska. Także w tej chwili przenosimy punkt ciężkości badań na Tatry Polskie i w zeszłym roku próba wykopaliskowa odbyła się w Jaskini Obłazkowej w głębi Doliny Kościeliskiej. W tym sezonie, w tym momencie, dosłownie dzisiaj próbujemy kontynuować tę akcję, ale w jaskini łatwo dostępnej, położonej na brzegu właściwie masywu tatrzańskiego

– mówił Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a my w RA na pewno nie raz wrócimy do działań odkrywców tatrzańskiej prehistorii.