Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Profilaktyka raka piersi i raka szyjki macicy. Poszerzono grupę kobiet objętych programami

Od listopada została poszerzona grupa kobiet objętych programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Na przesiewową cytologię mogą zgłaszać się panie w wieku 25-64 lat. Profilaktyczną mammografię od początku miesiąca mogą wykonywać kobiety w wieku 45-74 lat.

Profilaktyka raka piersi i raka szyjki macicy

Badania mammograficzne, które wykrywają niepokojące zmiany w piersiach, dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat można wykonywać za darmo i bez skierowania w pracowniach stacjonarnych w całym regionie oraz w mammobusach. Np. mammobus pojawi się w Zakopanem w przedostatni dzień listopada na Placu Niepodległości.

Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie małopolskiego NFZ.

Z przesiewowych badań cytologicznych wykrywających raka szyjki macicy można obecnie skorzystać raz na trzy lata, bezpłatnie i bez skierowania, do 64. roku życia. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200.

O tym, jak ważna jest profilaktyka, świadczą statystyki. W 2020 roku na raka piersi zachorowało prawie 18 tysięcy kobiet. Życie straciła prawie jedna trzecia z nich.
W tym samym roku na raka szyjki macicy zmarło 1,5 tysiąca pań. Wiele z nich mogłoby zostać uleczonych, gdyby raka wykryto we wczesnym stadium.

Czytaj także: