Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Program „Aktywny Rodzic”: Żłobki ze wsparciem rządu

 

Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (10.09) ustawę w sprawie programu aktywny rodzić

Rodzice dzieci w wieku od roku do 3 lat otrzymają trzy świadczenia:

Aleksandra Gajewska: Zaprojektowaliśmy ten program w ten sposób, alby 1 października rodzice mogli zacząć składać wnioski i mogli decydować się na jedno z trzech nowych świadczeń. Aktywni rodzice w pracy, czyli to klasyczne babcieowe, o którym mówiliśmy w kampanii, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Każde dziecko w wieku do lat trzech otrzyma wsparcie. Każdy rodzic będzie mógł wybrać, z którego świadczenia skorzysta.

Program Aktywny maluch i podpisana w poniedziałek ustawa mają wesprzeć powstawanie i funkcjonowanie żłobków, tłumaczyła przebywająca dziś na Podhalu wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej, Aleksandra Gajewska. Ministra świętowała 1 rok działalności żłobka w Czarnym Dunajcu.

Marcin Ratułowski: Rodzice w Czarnym Dunajcu w zdecydowanej większości nie płacą ani złotówki poza oczywiście wyżywieniem dziecka, ani złotówki za miejsce w żłobku. Teraz dzięki temu programowi Aktywny Maluch nie tylko samorządy będą zabezpieczone, ale również rodzice. Tak, Czarnym Dunajcu się to dzieje. My mamy za mało miejsc w żłobku. Połowa tak naprawdę, jest 80 miejsc wypełnionych całkowicie od stycznia tego roku. Brakuje nam 40 kolejnych miejsce w żłobku.

Jest tak gigantyczne zainteresowanie, a największe zainteresowanie jest jednak z gmin zewnętrznych, czy to z powiatu tatrzańskiego, czy z powiatu nowatorskiego, gminy wewnątrz tego Czarnego Dunajca. W szczególności, jeżeli rodzice pracują np. w Nowym Targu bądź Zakopanem, przejeżdżają przez Czarne Dunajec, to chcieliby tam zostawić pod opieką wykwalifikowanego personelu swoje dziecko.

– mówił Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.

W Zakopanem ministra spotkała się włodarzami gmin powiatu tatrzańskiego. obiecała wsparcie w budowie żłobka również w mieście pod Giewontem:

Łukasz Filipowicz: Na pewno będziemy się starać o finansowanie. Na pewno będziemy analizować wszystkie możliwości. Z uwagi na ceny gruntów, to raczej zakup jakiegoś gruntu specjalnie pod żłobek na ten moment nie wchodzi w grę, ale sprawdzimy wszystkie możliwości, jakie mamy. Myślę, że to będzie kwestia adaptacji któregoś budynku, który już mamy, ale tak naprawdę możliwość stworzenia tego żłobka pojawiła się niedawno i nie było to wcześniej planowane, więc my musimy dopiero dobrze to przeanalizować. Ale trzeba wiedzieć, że musimy to robić szybko, bo czasu jest też niewiele, a bardzo byśmy chcieli skorzystać z tego. Mam głęboką nadzieję, że ten żłobek powstanie

– mówił Łukasz Filipowicz Burmistrz Zakopanego.

Trwa budowa żłobków w gminie Kościelisko i Bukowina Tatrzańska:

Roman Krupa: We wrześniu rozpocznie funkcjonowanie żłobek w Witowie – 16 miejsc. I dzisiaj wiem, że te potrzeby są znacznie większe, więc korzystając z okazji, rozmawiamy z panią minister. Będziemy to ustalać dzisiaj, jak wykorzystać środki w tej perspektywie do końca 2026, by kolejny żłobek mógł powstać w Kościelisku

– mówił Roman Krupa wójt gminy Kościelisko.

Andrzej Pietrzyk: Właściwie czekamy tylko na zatwierdzenie projektu. Powstanie w Bukowinie Tatrzańskiej 60 miejsc w tym żłobku i mamy nadzieję, że wyrobimy się w tym terminie do końca 2025 roku i że będziemy mogli przyjmować dzieci. Zapotrzebowanie, tak jak tu koledzy powiedzieli, jest bardzo duże. Jedyne rozwiązanie, jakie my w tym momencie widzimy to sytuacja, kiedy w każdej gminie jest żłobek i wtedy nie musieliby mieszkańcy przewozić dzieci do sąsiednich gmin, tylko każde dziecko by spędzało czas w swoim miejscu zamieszkania

– mówił Andrzej Pietrzyk wójt gminy Bukowina Tatrzańska.

Czytaj także: