Przedstawiciele 12. krajów spotkali się w Tatrzańskim Parku Narodowym, by wymienić się doświadczeniami w monitorowaniu i kontrolowaniu ruchu drapieżników - rysi, wilków i niedźwiedzi żyjących w Karpatach.
To kolejny już etap międzynarodowego projektu LECA
Tomasz Zwijacz Kozica: Generalnie było to podsumowanie 1 roku, czyli każdy partner projektu jest tych partnerów 12, prezentował co zrobił, co mu się nie udało, co będzie robił w najbliższej przyszłości. W terenie owszem, byliśmy. Pokazywaliśmy jak wyglądają nasze problemy z niedźwiedziami, jak je odławiamy, jakie metody stosujemy, jakie stosujemy metody prewencji. Byliśmy w Morskim Oku, gdzie udało nam się wręcz spotkaliśmy niemal niedźwiedzia, bo świeże odchody były na szlaku, które pozbieraliśmy. Włosienica jest na szczęście jest ogrodzona pastuchem elektrycznym, który świetnie działa i to też oglądaliśmy. Też widzieliśmy, że ten pastuch elektryczny izoluje tę przestrzeń zajętą przez śmieci, przez człowieka i jego pokarmy od lasu, który jest tuż obok
– mówił Tomasz Zwijacz Kozica koordynator projektu LECA w TPN.
Celem projektu jest również regulacja prawna dotycząca kontroli kontaktów drapieżników z człowiekiem
Niestety na spotkaniu nie pojawili się przedstawiciele TANAPU ze Słowacji, gdzie ostatnio doszło do wielu zdarzeń z udziałem niedźwiedzi i gdzie planowane są drastyczne zmiany prawne.
Martin Dula: Na Słowacji panują inne zasady postępowania z drapieżnikami. Nowy rząd na Słowacji chce wprowadzać jeszcze ostrzejsze środki. To może mieć wpływ na niedźwiedzie, które żyją tu, dlatego że one chodzą na Słowację, a tam mogą zostać odstrzelone, a z kolei z tym może się nie zgadzać polska strona. I ten problem powinniśmy rozwiązać w ramach współpracy Polski i Słowacji
– mówił Martin Dula szef projektu LECA z wydziału Lasów i Ekologii na uniwersytecie w Brnie.
Projekt jest współfinansowany w 80% przez Unię Europejską, W TPN za te środki kupiono cztery obroże w tym dwie z kamerami dla niedźwiedzi. Na naszej stronie internetowej możecie zobaczyć filmiki jakie do tej pory zarejestrowały.
Czytaj także: