Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Protesty rolników również na Podhalu

Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zapowiedział na piątek (09.02) strajk ogólnopolski polegający na blokadzie dróg i przejść granicznych. Rolnicy protestują przeciwko importowi żywności przede wszystkim z Ukrainy, ale również nowym wytycznym Unii Europejskiej dotyczącym rolnictwa.

Protesty rolników również na Podhalu

Do protestu w piątek (9.02) przyłączą się rolnicy z Podhala i Orawy. Nie będą jednak blokować przejazdu ani przejść granicznych. Mają też swoje postulaty.

Paweł Dziubek: W Rogoźniku spotykamy się o godzinie 10:00. Będziemy tam do 14:00. Nie blokujemy dróg, nie robimy uciążliwości dla naszych mieszkańców, którzy nas w tym wspierają.

Radio Alex: Jakie macie postulaty?

Paweł Dziubek: Chcielibyśmy, żeby zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego zmieniły się w ten sposób, że my, rolnicy możemy tereny rolne zabudować domami lub zabudowaniami gospodarczymi. Też się zwrócimy do władz gminy, żeby pomogli w lokalizacji terenów, gdzie byśmy mogli te biogazownie zbudować. Rolnicy mają wiele odpada odpadów rolnych, które można zamienić w prąd.

Współorganizator akcji Paweł Dziubek szacuje, że na parkingu przy stacji benzynowej w Rogoźniku może pojawić się około 30 maszyn rolniczych. Następnie delegacja rolników uda się do gmin w Czarnym Dunajcu i Jabłonce i przedstawi wójtom swoją petycję.

Z Pawłem Dziubkiem współorganizatorem protestu podhalańskich i orawskich rolników rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.