Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Przebudowa szkoły w Zakopanem. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków

 

Przebudowa szkoły w Zakopanem

Starą drewnianą kładkę przerzuconą przez potok Młyniska, łączącą ul. Kasprusie z terenem Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem, zastąpił szeroki betonowy most. Jego inwestorem jest starostwo powiatowe w Zakopanem. To pierwszy etap do o wiele poważniejszej inwestycji- całkowitej przebudowy budynku szkoły. Placówka w tym roku obchodzi 150.lecie istnienia, a budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

Przebudowa szkoły w Zakopanem

Piotr Bąk: Aby jednak szkoła mogła dalej się rozwijać i aby warunki nauki były takie, jakie oczekuje się od szkoły w dwudziestym pierwszym wieku, jedyne rozwiązanie problemu to jest wybudowanie nowego budynku, który przejmie te wszystkie funkcje szkoły, których nie da się w budynku zabytkowym zrealizować. Taka koncepcja w trzech wariantach jest już gotowa. Ten nowy budynek mieściłby wszystkie warsztaty, które byłyby niezbędne dla dalszego funkcjonowania szkoły, ale już w standardzie współczesnym, mieściłby aulę, której brakuje i jedyne spotkanie uczniów jest możliwe na boisku szkolnym, które teraz zostało zmodernizowane i wreszcie byłyby tam dodatkowe sale lekcyjne.

Przebudowa szkoły w Zakopanem
Przebudowa szkoły w Zakopanem

Do tego, aby rozpocząć budowę, potrzebna jest nie tylko zgoda konserwatora zabytków, ale i zmiany w planie zagospodarowania miasta, który nie przewiduje w tym miejscu takich inwestycji. Z Piotrem Bąkiem rozmawiała Beata Denis-Jastrzebska.

Czytaj także: