Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Przełęcz Przysłop: 14 lutego zlot upamiętniający poległych partyzantów Armii Krajowej

14 lutego Przełęcz Przysłop w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego będzie miejscem spotkania uczestników zlotu upamiętniającego poległych partyzantów Armii Krajowej.

Fot. mcksokol.pl

Szacowany czas czytania: 01:38

Celem wydarzenia jest upowszechnianie historii jednego z najsłynniejszych oddziałów partyzanckich Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala – oddziału „Wilk”. Początek zbiórką w Obidzy, przystanek Wilczy Dół, godz. 8.30.

W programie m.in. o 12.30 uroczystości pod pomnikiem partyzantów oddziału, złożenie zniczy i oddanie honorów, Apel Poległych oraz inscenizacja historyczna.

Jeżeli nie zdążycie dotrzeć na miejsce spotkania w Obidzy, to na Przysłop można dojśc m.in szlakami:

  • czerwonym z Krościenka nad Dunajcem (ok 3 godz)
  • czerwonym ze schroniska PTTK na Przehybie (ok 2 godz)
  • żółtym ze Szczawnicy na skrzyżowanie szlaków pod Dzwonkówką, dalej szlak czerwony (ok 3 godz)

Prowadzi też tam ” Królewski Szlak Rowerowy” oznaczony na zielono oraz również rowerowy – żółty prowadzący ze Szczawnicy.

Uroczystości organizowane są z okazji 81. rocznicy starcia żołnierzy AK z obławą niemiecką. 14 lutego to także 83. rocznica powstania Armii Krajowej Tego dnia w 1942 r. gen. Władysław Sikorski powołał rozkazem nową formację.

W czasie II wojny światowej przełęcz była kryjówką partyzantów oddziału AK „Wilk”, dowodzonego w tamtym czasie przez por. Krystiana Więckowskiego „Zawiszę”. Zatrzymywali się tu także na odpoczynek i nocleg kurierzy z ludźmi przeprowadzanymi przez granicę, uciekinierzy, a także sowieccy partyzanci.

Tej feralnej lutowej nocy po udanej akcji rozbrojenia posterunku policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej, 21 lutego 1944, okupanci zorganizowali obławę. W trakcie zasadzki zginęło pięciu partyzantów oddziału oraz trzech Niemców. Jednym z nich był oberscharführer Franz Maywald, funkcjonariusz Gestapo z zakopiańskiego „Palace” – katowni Podhala. Właśnie to wydarzenie upamiętnia znajdujący się na przełęczy pomnik.

W latach 1943-1944 miały tutaj miejsce inne dramatyczne wydarzenia, kiedy to z rozkazu niemieckiego okupanta zamordowano cywilnych mieszkańców osiedla, to głównie na ich cześć odbywa się coroczna majowa Msza Święta poniżej pomnika konspiracji zbrojnej.

Fot. mcksokol.pl

Czytaj także:

REKLAMA