Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Puchar Świata w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. Wielkie emocje podczas skoków

Przed nami święto skoków narciarskich w Polsce. Trwają przygotowania do Pucharu Świata w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem.

Puchar Świata w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem – dwa tygodnie skoków w Polsce

Najlepsi skoczkowie świata rywalizują obecnie w Turnieju Czterech Skoczni. Tuż po tych prestiżowych zawodach zawitają w Beskidy i pod Tatry, by uczestniczyć w konkursach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem w ramach wydarzenia PolSKI Turniej – FIS Puchar Świata w skokach narciarskich. – Pracujemy intensywnie już od dobrych kilku tygodni, aby optymalnie przygotować obiekty. I tak też będzie, więc kibice mogą szykować się na bardzo ciekawe konkursy –mówi Andrzej Wąsowicz, szef komitetu organizacyjnego beskidzkiej części imprezy.

Nowy rok już się rozpoczął się, ale aura niezbyt dorównuje kroku kalendarzowej zimie. I choć śniegu nawet w górach wciąż niezbyt wiele, trwają intensywne przygotowania do polskich turniejów Pucharu Świata w skokach narciarskich, przewidzianych odpowiednio na 13-14 stycznia w Wiśle oraz 17 stycznia w Szczyrku, a także 19-21 stycznia 2024 r. w Zakopanem.

fot. PZN

Mniej więcej 75 procent potrzebnego śniegu w Wiśle zostało już zgromadzone. Zwozimy go spod Baraniej Góry, a produkcję na bieżąco na miejscu zapewnia specjalny agregat. To ogromny wysiłek organizacyjny, ale działamy z maksymalnym zaangażowaniem. Nie pozostaje nic innego, jak wyczekiwać dobrych warunków pogodowych

– zauważa z optymizmem Andrzej Wąsowicz, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego.

Potrzebna ilość śniegu została również zgromadzona i zabezpieczona na Skalitem w Szczyrku, gdzie tej zimy zadebiutuje Puchar Świata w skokach narciarskich.

Jesteśmy przygotowani i tak naprawdę tylko jakiś pogodowy kataklizm mógłby stanąć na przeszkodzie w organizacji zawodów. Prognozy są tymczasem optymistyczne

– przyznaje Tomasz Laszczak, dyrektor zarządzającego obiektami Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Odnosząc się do wątku przygotowań obu skoczni do zimowych konkursów, warto wspomnieć o inwestycjach, które prowadzone były już od lata minionego roku.

Co najistotniejsze – zdążyliśmy z wszelkimi niezbędnymi pracami na czas. W Wiśle miała miejsce kompleksowa modernizacja zeskoku skoczni. Z kolei w Szczyrku rozbudowana została infrastruktura służąca skoczkom, co było też pokłosiem zaleceń, jakie otrzymaliśmy po sierpniowych konkursach Letniego Grand Prix

– dodaje dyrektor Laszczak.

Konkursy w Beskidach będą dla kibiców świetną okazją, aby zobaczyć w akcji na żywo z perspektywy trybun najlepszych skoczków na świecie. Nie zabraknie w tym gronie reprezentantów Polski, którzy przed własną publicznością zechcą dodatkowo zmotywowani przypomnieć sympatykom skoków narciarskich o swoich nieprzeciętnych możliwościach.

fot. PZN

Konkursy w Wiśle zawsze miały swój wyjątkowy klimat. Tym bardziej warto w tym sportowym święcie uczestniczyć

– mówi prezes Wąsowicz.

Bilety na PolSKI Turniej – FIS Puchar Świata w skokach narciarskich w Wiśle, Szczyrku i w Zakopanem dostępne są przez platformę ebilet.pl

PolSKI Turniej w liczbach to trzy konkursy indywidualne, konkurs duetów, konkurs drużynowy oraz trzy dni kwalifikacji, czyli łącznie osiem dni zawodów, które w najbliższym sezonie zimowym przez 10 dni będą odbywały się na skoczniach w Polsce. Inaugurację turnieju zaplanowano w drugi weekend stycznia na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. W piątek, 12 stycznia 2024 roku na wiślańskim obiekcie rozegrane zostaną kwalifikacje. W sobotę po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się konkurs duetów, a w niedzielę czekają nas zawody indywidualne. Następnie rywalizacja przeniesie się do Szczyrku, gdzie na skoczni o rozmiarze HS-104 rozegrane zostaną kwalifikacje (16.01.2024) i kolejnego dnia konkurs indywidualny (17.01.2024).

PolSKI Turniej swój finał będzie miał w Zakopanem podczas trzydniowych zmagań na Wielkiej Krokwi. W zimowej stolicy Polski najlepsi na świecie skoczkowie narciarscy będą walczyli od 19 do 21 stycznia 2024 roku. W piątek czekają nas kwalifikację, w sobotę emocje związane z rywalizacją w konkursie drużynowym, a na zakończenie niedzielne zawody indywidualne, które zakończą rywalizację w historycznym turnieju.

PolSKI Turniej Wisła – Szczyrk – ZakopaneProgram zawodów 12-21.01.2024:

Puchar Świata w Wiśle

12.01.2024, piątek oficjalny trening i kwalifikacje

13.01.2024, sobota konkurs duetów

14.01.2024, niedziela, konkurs indywidualny

Puchar Świata w Szczyrku

16.01.2024, wtorek oficjalny trening i kwalifikacje

17.01.2024, środa konkurs indywidualny

Puchar Świata w Zakopanem

19.01.2024, piątek oficjalny trening i kwalifikacje

20.01.2024, sobota konkurs drużynowy

21.01.2024, niedziela konkurs indywidualny

Czytaj także: