Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Rabka: Wernisaż wystawy malarstwa Gosi Ornowskiej

 

Wernisaż wystawy malarstwa Gosi Ornowskiej

15 września w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju kolejny wernisaż. Tym razem startuje wystawa malarstwa Gosi Ornowskiej pod tytułem 'ŚWIATŁO JASNIE GOŚĆ’ – początek o 17.00.

ŚWIATŁO JAŚNIE GOŚĆ

Malarstwo Gosi Ornowskiej ma swoje źródło w głębokich codziennych przeżyciach związanych przede wszystkim z naturą i bezpośrednim otoczeniem, ale również w niedoszlifowanych emocjach i przemyśleniach po spotkaniu zarówno drugiej osoby jak i siebie samej. Owe kontemplacje nabierają konkretnej formy dopiero na płótnie. Jej prace są nasycone kolorami, które są pierwszym narzędziem, drugim jest światło, które subtelnie wypełnia każdą cząstkę jej obrazów.

Pasja do sztuki, a w szczególności do malarstwa, zrodziła się u artystki już w dzieciństwie. Swoje wykształcenie uzyskała w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy oraz w Łodzi. Studia artystyczne ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Malarstwo studiowała pod kierunkiem prof. Mieczysława Ziomka.

W Szwecji ukończyła studia pedagogiczne (pedagogika specjalna) na Uniwersytecie Sztokholmskim. Tam również poświęciła się w dużym stopniu pracy pedagogicznej z dziećmi i nowoprzybyłą młodzieżą, którą wdrażała w szwedzki system edukacji.

Sztuka i obraz stały się głównym źródłem komunikacji i pozwoliły odnaleźć się uczniom, którzy często dźwigali w swoim życiowym bagaż traumatycznych doświadczeń. Te dwie formy ekspresji pomogły w dużym stopniu przemóc psychologiczne trudności związane z przyjazdem do nowego kraju i spotkania z inną kulturą.

Gosia Ornowska oddaje się dzisiaj swojej pasji – malarstwu oraz pracuje jako opiekun artystyczny w placówce “Inuti”, która prowadzi trzy studia artystyczne dla niepełnosprawnych artystów, gdzie aplikuje swoje obserwacje dotyczące tego jak ważnym instrumentem w komunikacji, terapii i rozwoju potrafi być obraz oraz kreatywna twórczość.

Czytamy na stronie muzeum.

Wernisaż wystawy malarstwa Gosi Ornowskiej

Czytaj także: