Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ratownicy TOPR apelują o bezpośrednie informowanie o lawinach

 

Ratownicy TOPR apelują do turystów, skiturowców i narciarzy o bezpośrednie informowanie ich o zejściach lawin. Często to właśnie media społecznościowe są źródłem takich informacji, które publikują turyści będący świadkami takich zdarzeń. Ratownicy podkreślają, że takie informacje są niezwykle cenne dla bezpieczeństwa zarówno turystów, jak i samych ratowników. Mogą również pozwolić na uniknięcie zbędnych działań ratowniczych.

TOPR zachęca do przekazywania informacji o lawinach za pomocą telefonicznych numerów alarmowych. Dzięki temu ratownicy będą mogli szybko i skutecznie zareagować na takie sytuacje.

W ostatni piątek doszło do akcji ratowniczej w okolicach Buli pod Rysami, gdzie zeszła lawina śnieżna. Pracownicy schroniska nad Morskim Okiem zawiadomili o możliwym wypadku lawinowym poniżej Buli pod Rysami. Pracownik obserwujący turystę podążającego w kierunku Rysów stracił go z pola widzenia, jednak zauważył obryw lawiny. Ratownicy zostali przetransportowani na miejsce zdarzenia przy pomocy wojskowego śmigłowca.

Podczas działań ratownicy otrzymali telefon od turysty, który spowodował lawinę. Mężczyzna dowiedział się o prowadzonej akcji ratunkowej z mediów i natychmiast skontaktował się z TOPR, informując o swoim udziale w zdarzeniu.

Działania ratownicze trwały kilka godzin i zakończyły się po godzinie 16. W akcji brało udział dziewięciu ratowników oraz pies lawinowy.

Apel TOPR o bezpośrednie informowanie o lawinach jest ważnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa w górach. Dzięki szybkiemu przekazaniu takich informacji ratownicy będą mogli działać jeszcze skuteczniej i rozpocząć akcję ratunkową w jak najkrótszym czasie. Turystów, skiturowców i narciarzy zachęca się do odpowiedzialnego podejścia i przekazywania informacji bezpośrednio do ratowników. To może uratować życie i zdrowie wielu osób.

W Tatrach ciągle obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Szczegóły komunikatu są dostępne  TUTAJ.
Informacje o warunkach do uprawiania turystyki dostępne są na stronie TPN.

/PAP/

Czytaj także: