Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Rekordowy marzec: Słupek rtęci na termometrach poszybował w górę jak w lipcu

 

Za nami pod względem temperatur rekordowy marzec. Słupek rtęci na termometrach poszybował w górę jak w lipcu

Paweł Parzuchowski: Średnia temperatura w Zakopanem w marcu przekroczyła 5 stopni. To o mniej więcej 5 więcej niż zwykle i o jeden stopień więcej niż w rekordowym dotychczas marcu w 2014 roku. Czyli kolejny niesamowity miesiąc. Strach się bać co będzie dalej, bo początek kwietnia również jest bardzo ciepły i będzie. Natomiast w niedzielę czy w poniedziałek dobowa temperatura w Zakopanem przekroczyła 16-17 stopni. To jest tyle, ile zwykle w takich bardzo ciepłych dniach, w lipcu czy w sierpniu Zakopanem.

W Świąteczny weekend mieliśmy do czynienia z nietypowym halnym. Ciepły wiatr przyniósł pustynny pył znad samej Sahary.

Paweł Parzuchowski: Było to powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Taki przepływ typowo południowy, południkowy przyniósł nam oprócz bardzo silnego wiatru, także pył pochodzenia saharyjskiego. Ponieważ to powietrze napływało prosto z Afryki, dobrze było widoczne na zdjęciach satelitarnych. Ten pył rozprzestrzeniał się po Europie Południowej, dosięgnął aż do Polski. Natomiast niestety przyniósł nam bardzo poważne porywy wiatru. Na równi krupowej w Zakopanem zanotowaliśmy jeden poryw przekraczający 94 km/h, natomiast na Kasprowym 150 km/h. Średnie porywy wahały się w Tatrach około 130-140 km/h, w Zakopanem około 80. Prognozy od kilku dni mówiły o możliwości wystąpienia takiego wiatru i sprawdziło się, przewidując apogeum w poniedziałek.

Czego więc możemy się spodziewać w najbliższych dniach?

Paweł Parzuchowski: Dzisiaj pogoda się nieco uspokoiła. I tak będzie aż do piątku, soboty. Taka przedwiosenna aura. Temperatura w dzień około 10 stopni, w nocy około 5. Mogą zdarzać się symboliczne opady deszczu, ale głównie nocą i też będą pojawiały się chwile ze słońcem. Natomiast w sobotę już zrobi się znów bardzo ciepło. Temperatura w Zakopanem przekroczy 15 stopni, a w niedzielę i w poniedziałek prawdopodobnie będzie cieplej niż w ostatni weekend. Czyli będzie nie dość, że ponad 20 stopni, to jeszcze bez tak silnego wiatru, który nam towarzyszył ostatnio. Czyli w weekend odczujemy znów prawdziwie letnią, rekordową pogodę.

Z Pawłem Parzuchowskim kierownikiem stacji meteorologicznej w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: