Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Rezerwujesz kwaterę na Boże Narodzenie i Sylwestra? Policja radzi, jak nie dać się oszukać

 

Jak nie dać się oszukać? Policjanci apelują o ostrożność podczas rezerwowania kwater na Boże Narodzenie i Sylwestra

Oszuści znów stali się aktywni. Policjanci radzą, aby przede wszystkim sprawdzić, czy hotel i pensjonat w rzeczywistości istnieją. Jeśli podano jedynie telefon komórkowy, sprawdźmy, czy istnieje też jakiś numer stacjonarny i zadzwońmy na niego. Zawsze też zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją. Przelewy, e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Warto jechać w sprawdzone miejsca, wymieniając się wcześniej doświadczeniami ze znajomymi. Zaliczkę wpłacajcie jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Po wpłaceniu pieniędzy należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili.

Cyberprzestępstwa
Jak nie dać się oszukać?/ Fot. Pixabay

Policjanci radzą, aby przeglądać internet i sprawdzić, czy dany obiekt noclegowy ma swoją stronę, od kiedy ta strona istnieje i czy ogłasza się również na innych serwisach noclegowych.

Poczytaj na forach internetowych opinie, jakie ma kwatera – ich brak powinien wzbudzić twoje podejrzenia. Jeśli obiekt działa legalnie to powinien być zarejestrowany w miejscowym Urzędzie Miasta, dlatego należy sprawdzić, o ile to możliwe, czy dana placówka w ogóle istnieje. Podejrzanie niska cena powinna od razu wzbudzić naszą czujność. Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują rezerwacji widmo często w tym samym terminie i uciekają z pieniędzmi. Warto sprawdzić, czy w ogłoszeniu znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze informacje, czyli numery telefonów, adres miejsca noclegowego, adres e-mail, strona www oraz dane kontaktowe właściciela jego imię i nazwisko. Jeśli ktoś dając swoje ogłoszenie robi wszystko, by pozostać jak najbardziej anonimowym, to musimy się zastanowić, czy warto ryzykować

– radzą policjanci.

Zaliczkę należy wpłacać jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Po wpłaceniu zaliczki należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili.

Sprawdzaj dokładnie adres. Czasami oszuści, podają lokalizację kwatery nie wiedząc, że takie miejsce istnieje. No i pamiętajcie, że nie z każdego okna w Zakopanem widać Giewont, a alpejskie wille z kolorowych folderów może się znajdą – ale dwie lub trzy i w duuużo wyższej cenie

– podkreślają zakopiańscy policjanci.

Czytaj także: