Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Robert Fico Premier Słowacji postrzelony po posiedzeniu rządu

Zamach na premiera Słowacji. Robert Fico ranny po strzelaninie. W dramatycznych okolicznościach ranny został premier Słowacji, Robert Fico. Do zdarzenia doszło w miejscowości Handlova, gdzie szef rządu uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu swojego gabinetu. Jak informują słowackie źródła rządowe, życie premiera jest zagrożone. Sprawca ataku został zatrzymany przez służby.

Robert Fico Premier Słowacji postrzelony

Agencja Prasowa Republiki Słowackiej podała, że premier Fico został przewieziony do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Decyzja o wyborze tej placówki podyktowana była koniecznością szybkiego udzielenia pomocy, gdyż transport do stolicy kraju, Bratysławy, zająłby zbyt wiele czasu.

Rzecznik słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w rozmowie z agencją Reutera potwierdził, że doszło do próby zamachu na premiera. Według dostępnych informacji, napastnik oddał w kierunku Roberta Fico od czterech do pięciu strzałów, z których jeden trafił szefa rządu w brzuch, drugi w rękę.

Świadkowie zdarzenia relacjonują, że widzieli plamy krwi na ciele premiera

Agencja Reuters, powołując się na świadka, informuje, że słyszał on kilka strzałów i widział zatrzymanie sprawcy przez policję.

Do ataku doszło w momencie, gdy Robert Fico opuszczał Dom Kultury w Handlovej, gdzie odbywało się posiedzenie rządu. Premier witał się z obecnymi, gdy padły strzały. Funkcjonariusze ochrony natychmiast zareagowali, przenosząc rannego polityka do samochodu i ewakuując go do szpitala.

Premier Słowacji postrzelony. Relacja świadka


W odpowiedzi na atak, policja szybko zabezpieczyła teren wokół miejsca zdarzenia, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała odpowiednio przygotowana ochrona.

Prezydent Słowacji, Zuzana Caputova, w swoim pierwszym komentarzu nazwała zdarzenie „brutalnym atakiem” i wyraziła nadzieję na szybki powrót premiera Fico do zdrowia. W związku z atakiem, prace parlamentu Słowacji zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Robert Fico, lider partii Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), jest postacią znaną i kontrowersyjną na słowackiej scenie politycznej. Mimo oskarżeń o populizm i demagogię, przez ponad dekadę utrzymywał silną pozycję, będąc premierem kraju. Jego rządy zostały przerwane w 2018 roku w wyniku protestów po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka. Wrócił na stanowisko premiera po wyborach w październiku 2023 roku, krytykując działania swoich następców, szczególnie w kontekście pandemii Covid-19, kryzysu migracyjnego oraz sytuacji na Ukrainie.

Źródło: RMF 24, fot. PAP