Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Rzeżucha na święta: Nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim źródło zdrowia

Rzeżucha, choć często kojarzona głównie z wielkanocnymi dekoracjami, kryje w sobie znacznie więcej niż estetyczny walor. Ta niepozorna roślinka to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto zatem poświęcić jej więcej uwagi nie tylko w okresie świątecznym.

Rzeżucha na święta. To zdrowie na talerzu!

Rzeżucha jest bogata w witaminy A, C, K oraz witaminy z grupy B. Zawiera również żelazo, magnez, wapń, a także jod i siarkę, które wspierają funkcjonowanie tarczycy i proces detoksykacji organizmu. Regularne włączanie rzeżuchy do diety może znacząco poprawić stan włosów, skóry i paznokci, regulować przemianę materii oraz poziom cukru we krwi. Ponadto, rzeżucha ma pozytywny wpływ na wzrok, wzmacnia odporność, a także może okazać się pomocna w walce z osteoporozą i problemami układu krążenia.

Rzeżucha
Fot. Pixabay

Mimo swoich licznych zalet, rzeżucha nie cieszy się jeszcze dużą popularnością w Polsce jako składnik codziennej diety. Tymczasem jej uprawa jest niezwykle prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Wystarczy wysiać nasiona na talerz wyłożony zmoczoną watą, przykryć na 1-2 dni, a następnie, po kiełkowaniu, przenieść w jasne miejsce i regularnie zraszać wodą. Już po tygodniu można cieszyć się własną, świeżą rzeżuchą, gotową do spożycia.

Rzeżucha
Fot. Pixabay

Zachęcamy zatem do eksperymentowania z rzeżuchą w kuchni i odkrywania jej zdrowotnych właściwości przez cały rok, nie tylko jako elementu świątecznego stołu.

Rzeżucha
Fot. Pixabay

Czytaj także: