Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Sami prosili się o kłopoty. Weszli na zamknięty szlak

 

Weszli na zamknięty szlak na Perć Akademicką

Czworo turystów zignorowało zamknięcie szlaku żółtego Perci Akademickiej i w rejonie Piażystego Żlebu miało duży problem z poruszaniem się w takim terenie i w takich warunkach. W końcu całkowicie stracili orientację w przestrzeni. Mieli jednak dużo szczęścia. Ratownicy dyżurni z Markowych Szczawin, patrolujący okolicę usłyszeli wołanie o pomoc, a następnie bezpiecznie sprowadzili turystów z powrotem do Górnego Płaju, gdzie przejęła ich Straż Babiogórskiego Parku Narodowego.

Ratownicy apelują o rozwagę i bezwzględne stosowanie się do komunikatów. Przypominamy: szlak żółty Perć Akademicka, decyzją Babiogórskiego Parku Narodowego jest zamknięty ze względu na czynne osuwy skalne i zalegającą w żlebach pokrywę śnieżną.

Tylko od 6 do 12 maja br. ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego interweniowali 15 razy, niosąc pomoc 19 osobom poszkodowanym. Urazom ulegali głównie turyści piesi i rowerzyści, a także paralotniarz. Ratownicy prowadzili również wyprawę ratunkowo-poszukiwawczą w terenie górskim w rejonie Kamieniołomu w Kozach – po przeprowadzonym wywiadzie i podjętych działaniach poszukiwany mężczyzna został odnaleziony.

Czytaj także: