Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Sekretne życie krokusów [FOTO]

 

Krokusy – fioletowe zwiastuny tatrzańskiej wiosny. Im ładniejsza pogoda, tym krócej kwitną

Nic dziwnego, że gdy tylko się pojawią tłumy ściągają na Podhale by się nimi nacieszyć.

Choć nazywane szafranem spiskim niewiele mają wspólnego z drogą kuchenną przyprawą. Są za to przysmakiem jeleni:

Olga Maj: Poprawna nazwa, której używają botanicy to jest szafran spiski.

Radio Alex: Ale to nie jest ten szafran, którego używamy w kuchni.

Olga Maj: Nie, bo myślę, że wtedy by wszyscy zbiorowo chodzili i zbierali pręciki szafranu spiskiego jako przyprawy. Jest geofitem, czyli kwiatem wiosennym, bardzo wcześnie pojawiającym się. Pod ziemią nie ma korzeni, tylko wyrasta z cebulek.

Radio Alex: Jak długo kwitną krokusy?

Olga Maj: Myślę, że przy tej temperaturze, która zapowiada się teraz właśnie w święta, to jest 10 do 12 dni i będzie po krokusach. Więc im wyższa temperatura, tym też czas kwitnienia jest krótszy. Jak mamy chłodniejsze dni to wtedy te krokusy kwitną dłużej. A na co bym jeszcze chciała zwrócić uwagę, że jeżeli przyglądamy się krokusom, to możemy zaobserwować trzmiele, które też już się pobudziły i zbierają pyłek właśnie z krokusów, co wygląda niezwykle malowniczo. Właśnie taki tłuściutki trzmiel latający i zbierający właśnie do koszyczków na odnóżach ten pyłek. Można też zaobserwować jelenie, które zgryzają całe połacie krokusów. No i tak w tym roku się stało na polanie Kalatówki. Jedno, że całkiem sporo jeleni tam właśnie przebywa i pozgryzało część tych krokusów. Druga sprawa to dziki, które buchtują które przerzucają ziemie, co jest w sumie dobre, bo napowietrzają, ale akurat jeżeli tak wywracają ziemię, to wywracają ziemie z cebulkami. I w tym roku nie będzie krokusów, ale w przyszłym roku będą.

Czasami wśród fioletowej powodzi zdarzają się pojedyncze białe kwiatki

Bez względu na to czy białe czy fioletowe po zerwaniu natychmiast więdną.

Radio Alex: Dlaczego tych fioletowych kwiatków jest tak dużo, a białych krokusów jest jak na lekarstwo?

Olga Maj: Jest ich rzeczywiście dużo mniej. Naukowcy próbowali dowiedzieć się, dlaczego tak jest, ale niestety ta zagadka nie została jeszcze rozwiązana. Bo w przypadku różnych roślin, np. hortensji, zależy od zakwaszenia gleby. Wtedy te kwiaty przyjmują odpowiednią barwę. A tutaj zdarza się tak po prostu, że czasem któryś krokus jest biały.

Radio Alex: Krokusy albinosy.

Olga Maj: Krokusy albinosy. Można by pomyśleć a może to jest tak jak z czterolistną koniczyna? To może biały krokus będzie nam przynosił szczęście?

Radio Alex: Tylko broń Boże, nie zrywajmy go.

Olga Maj: Tak, absolutnie wszystko, co rośnie na terenie parku niech rośnie w nim dalej. Bo krokusy są też bardzo delikatnymi kwiatami, więc zerwiemy je i już po 10 minutach mniej więcej one będą zwiędnięte. Pamiętajmy też, żeby dzieci pilnować, bo dzieci bardzo chętnie też dotykają, zbierają, a to dla mamy, a to dla cioci kwiaty w prezencie. Ale co po nich, jak one dosłownie za momencik już zwiędną i nie będą cieszyć naszych oczu.

Krokusowe tajemnice zdradzała naszej reporterce Beacie Denis-Jastrzębskiej Olga Maj z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Macie zdjęcia krokusów? Wyślijcie nam pod postem w komentarzu na Facebooku

Czytaj także: