Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Slalom Maraton Zakopane. 10 edycja już 25 lutego

 

10. Slalom Maraton Zakopane

Od 10 lat w Zakopanem odbywa się slalom maraton. Na starcie stają najlepsi polscy zawodnicy, i olimpijczycy, którzy niegdyś zajmowali najlepsze miejsca na zawodach w Polsce i Europie. Pokonując trasę slalomu zdobywają fundusze na działalność fundacji Handicap.

Małgorzata Tiałka-Długosz: Do tej pory przejechaliśmy – myślę koło kilkunastu tysięcy kilometrów i to jest coś niesamowitego. Naprawdę dzięki temu nasze dzieciaki, które wtedy były dzieciakami, uczyły się jeździć na nartach – dziś są mistrzami świata i medalistami Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy sponsorów, którzy od wielu lat nas wspierają. To jest wsparcie, dzięki któremu nasi sportowcy mogą przez cały sezon trenować bezpłatnie. Nie płacą za trenera, nie płacą za obiekty sportowe, nie płacą za sprzęt, na którym jeżdżą. To są dość duże koszty.

W tym roku impreza zostanie przeniesiona na Kasprowy Wierch. Zmieniona zostanie również formuła zmagań.

Małgorzata Tiałka-Długosz: Zamiast sztafety narciarskiej wracamy do ścigania pełnoskalowego, tzn. zawody się odbędą w czterech kategoriach, ale na tej samej trasie wystartują zawodnicy, byli reprezentanci Polski i byli zawodnicy oraz nasi sportowcy z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy oni będą uczestniczyć w takich zawodach już jako pełnoprawni sportowcy. I to jest coś świetnego, bo kiedyś dzieciaki, które się uczyły jeździć na nartach, a dzisiaj to oni sami będą jeździć, wyjeżdżać te dystanse, te kilometry i te czasy, żeby wspierać np. szkolenia swoich młodszych kolegów.

Jak co roku do udziału w wydarzeniu został zaproszony prezydent Andrzej Duda. Start zmagań już w niedzielę o godzinie 10:30. Z Małgorzatą Tlałką-Długosz prezesem fundacji Handicap Integracja Przez Sport rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Fot. zakopane.pl

Czytaj także: