Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Słuchacze informują: Są problemy z refundacją podatku VAT za gaz

 
Lipnica Wielka Podatek od nieruchomości w Nowym Targu Są problemy z refundacją podatku VAT za gaz
Fot. nowy-targ.policja.gov.pl

Są problemy z refundacją podatku VAT za gaz. Z czego wynikają?

Są problemy z refundacją podatku VAT za gaz dostarczany do gospodarstw domowych – ustalili reporterzy Radia Alex. Od początku 2023 mogą się o nią ubiegać osoby niżej uposażone. Wnioski przyjmują gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.

Do naszej redakcji dotarł mail od pani Edyty, mieszkanki gminy Raby Wyżnej, która złożyła wniosek o zwrot VAT- u za ogrzewanie gazowe, za pół roku. Jej podanie spełniało wszystkie warunki, mimo to do dnia dzisiejszego nie otrzymała pieniędzy. Jak mówi Danuta Lemiszka z Gminnego Ośrodka pomocy społecznej w Rabie Wyżnej na 71 złożonych tu wniosków na wypłatę czeka jeszcze 14 osób.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Zakopanem, na dotację oczekuje jedenaście wniosków na ogólną kwotę nieco ponad 4 tysiące złotych, a w Nowym Targu zakończono wypłaty w miesiącu lipiec. Na zwrot VAT-u czekają wnioski składane na bieżąco.

O zwrot podatku VAT mogą ubiegać się osoby, które wykorzystują gaz jako główne źródło ogrzewania, a ich dochody nie przekraczają w gospodarstwie domowym jednoosobowym 2100 złotych, a w wieloosobowym 1500 zł na osobę. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Czytaj także: