Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Smog w Nowym Targu: burmistrz apeluje do mieszkańców

Sezon grzewczy już się rozpoczął podobnie jak... problemy ze smogiem w Nowym Targu. Burmistrz miasta, Grzegorz Watycha zaapelował do mieszkańców, aby nie palili odpadów w piecach, łamiąc przy tym prawo i narażając siebie i swoich bliskich na poważne kłopoty ze zdrowiem.

Smog w Nowym Targu

To dopiero początek chłodniejszych miesięcy, a już teraz do nowotarskiego urzędu miasta docierają niepokojące informacje i zgłoszenia dotyczące zanieczyszczenia powietrza.

Wrzucając odpady do ognia, nie pozbywamy się problemu, a łamiemy prawo, narażając siebie i naszych bliskich na ryzyko zachorowań, m.in. na choroby nowotworowe

– podkreśla burmistrz Nowego Targu i przypomina:

Szkodliwe dla zdrowia jest również wdychanie powietrza zanieczyszczonego dużymi ilościami pyłów pochodzących ze spalania węgla i mokrego drewna. Pamiętajmy również o posiadaniu aktualnych przeglądów kominiarskich, gdyż fachowe czyszczenie komina oraz kotła chroni przed pożarem, oraz zmniejsza zużycie paliwa, oraz emisję pyłów do powietrza.

Smog w Nowym Targu. Dofinansowanie na zakup pieca

Burmistrz przypomina mieszkańcom, że od 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, a w związku z tym bezklasowe kotły na węgiel i drewno należy wymienić do 30 kwietnia 2024 roku. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup nowego pieca. Wszystkich informacji na ten temat udziela Urząd Miasta w Nowym Targu:

Informuję również o możliwości pozyskania dofinansowania z Budżetu Miasta do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe ekologiczne oraz z Rządowego Programu „Czyste Powietrze” na wymianę starych kotłów i wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Informacji o dostępnych dofinansowaniach udzielają pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, pok. 205, 210 i 211, II piętro lub pod nr telefonu: 18 26 11 291, 18 26 11 286, 18 26 11 229

– czytamy w apelu burmistrza Grzegorza Watychy do mieszkańców.

Czytaj także: