Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Sokolnia łączy pokolenia

 

Sokolnia łączy pokolenia

Wszystko zaczęło się od skaterów, którzy dwa lata temu zaadaptowali pomieszczenia w starej remizie strażackiej. Potem Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gnizado w Zakopanem znalazło środki na generalny remont odzyskanej przestrzeni. Dziś Zakopiańska Sokolnia jest chyba jedynym miejscem w Zakopanem, w którym spotykają się najmłodsi i najstarsi mieszkańcy miasta.

Alina Zemelferd: Przeważnie jest tak, że jak mniejsze dzieci przychodzą trochę wcześniej, im bliżej wieczora przychodzą osoby starsze, nawet dorosłe, już większość skaterów jest dorosłych. Przychodzą też panie, jak to niestety teraz nazywamy z trzeciego wieku, które też przychodzą na tańce, jest joga. Także nie jest to miejsce tylko dla młodzieży. Organizowaliśmy czasami takie dni otwarte, gdzie przychodziły całe rodziny, robiliśmy wspólnie pierniki, dekorowaliśmy naszą choinkę, panie piekły ciasto, tutaj robiliśmy poczęstunek i w planach mamy, bo cały czas się pytają osoby, które tu przychodzą, kiedy będzie kolejny taki dzień otwarty, że można przyjść tu z całą rodziną, można sobie pograć w ping ponga z dzieckiem, można potańczyć, bo też właśnie był taniec prowadzony pod kątem tego, żeby mogły dzieci 5-letnie potańczyć z paniami, które mają 80 lat i się cudownie zintegrować.

Dzień w Sokolni zaczyna się o 5:30 zajęciami z jogi. Później warsztaty tańca dla najmłodszych. Można grać w gry planszowe, dostępne jest również Play Station, drukarka 3D i laptopy do samodzielnej pracy. Najważniejsze są jednak spotkania i atmosfera. Nad wszystkim czuwa Alina Zemelferd zwana w Sokolni Mamą:

Alina Zemelferd: Nie jest to świetlica szkolna. Są pewne rzeczy, których młodzież wie, że nie może przekroczyć, ale nie jest to jakoś tak bardzo rygorystyczne. W większości wszyscy sobie mówimy na ty, poklepujemy się, przytulamy się, rozmawiamy o problemach domowych, problemach z dziećmi. Myślę, że głównie właśnie ta atmosfera tu panująca, że jest to atmosfera domowa.

Na ferie przygotowano warsztaty z rysunku, malowanie podkoszulek turniej gier planszowych. Przewidziany jest snowskat i grill na powietrzu, a w zaplanowanym dniu polsko ukraińskim wspólne gotowanie barszczu ukraińskiego. Z Aliną Zemelferd rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: