Radio Alex 105.2 FM Zakopane

SPEED: Zatrzymanie dwóch pijanych kierowców

 

Zatrzymanie dwóch pijanych kierowców

Policjanci zakopiańskiej drogówki prowadząc swoje działania dbają m.in. o bezpieczeństwo użytkowników dróg. W tym celu każdej doby kontrolują kilkadziesiąt pojazdów eliminując z ruchu drogowego osoby, które zdecydowały się na jazdę po alkoholu. W środę (16.08.) zatrzymali dwie takie osoby. Pierwszy z kierowców zatrzymany został w miejscowości Witów, gdy kierował swoim volkswagenem. 27-latek z powiatu nowotarskiego podczas kontroli miał w organizmie blisko 1.2 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Drugi z kierowców zatrzymany został w miejscowości Poronin. 29-latek z powiatu tatrzańskiego kierował pojazdem marki Iveco będąc po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 0.4 promila alkoholu. Kierowca stracił prawo jazdy. Za to wykroczenie (od 0,2 do 0,5 promila) kierowcy grozi: grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, 10 punktów karnych.

Warto pamiętać, że:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, świadczenie pieniężne od 5 tys. do 60 tys. zł oraz 15 pkt. karnych.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

W myśl przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KPP w Zakopanem.

Czytaj także: