Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Spotkanie TPN z mieszkańcami: „Ludzie i niedźwiedzie. Jak żyć obok siebie?”

Jak skutecznie zabezpieczyć gospodarstwo przed wizytą niedźwiedzia? Odpowiedzi m.in. na to pytanie udzielą pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas cyklu spotkań z mieszkańcami Podhala.

Spotkanie TPN z mieszkańcami: "Ludzie i niedźwiedzie. Jak żyć obok siebie?"
Fot. Filip Zięba/ TPN

Szacowany czas czytania: 04:01

Głównym tematem rozmów pod nazwą „Ludzie i niedźwiedzie” będzie koegzystencja ludzi i niedźwiedzi brunatnych. TPN zaprasza wszystkich zainteresowanych tą tematyką, w szczególności pszczelarzy, hodowców, rolników, fotografów oraz właścicieli obiektów, które mogą być odwiedzane przez te zwierzęta.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Jest taka potrzeba, ale też jest taka okazja, bo prowadzimy projekt LECA, w ramach którego właśnie staramy się przeciwdziałać sytuacjom konfliktowym i poprawiać koegzystencję z drapieżnikami.

Radio Alex: Dla kogo jest takie spotkanie? Kto powinien się na nie wybrać? Kogo zapraszacie?

Tomasz Zwijacz-Kozica: Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym problemem, a zwłaszcza tych, którzy mieli do czynienia z sytuacjami konfliktowymi lub też prowadzą działalność, która może być konfliktogenna.

Radio Alex: Na przykład, nie wiem, pszczelarze czy kto jeszcze może być zainteresowany.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Dokładnie. Na przykład pszczelarze, hodowcy owiec również, bo i oni miewają konflikty z niedźwiedziami. Również właściciele domków pod lasem, prawda pensjonatów pod lasem. Wszyscy ci, którzy mieli okazję z niedźwiedziem się spotkać. No, troszkę już się znamy, bo oni czasem do nas dzwonią i skarżą się na niedźwiedzie, a troszkę się jeszcze nie znamy, bo nie wszyscy, że tak powiem, się tymi problemami chwalą. Więc zachęcamy, zachęcamy, żeby przyjść na takie spotkanie, posłuchać, co my mamy do powiedzenia, ale też poopowiadać o swoich problemach.

Spotkania mają charakter edukacyjno-informacyjny. Pracownicy TPN przybliżą uczestnikom charakterystykę niedźwiedzia brunatnego, opowiedzą o jego zwyczajach żerowania oraz przedstawią sprawdzone metody zabezpieczania gospodarstw przed niechcianymi wizytami tych zwierząt. Omówione zostaną także wstępne wyniki projektu LECA, w tym najnowsze dane z telemetrii niedźwiedzi brunatnych.

Radio Alex: Właśnie czego ciekawego się będzie można dowiedzieć, albo czegoś praktycznego, co by pomogło w jakimś takim bardziej zgodnym koegzystowaniu z tymi drapieżnikami.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Na pewno, pokażemy to, co się dowiedzieliśmy dzięki telemetrii, którą w Tatrach prowadzimy od dawna. Również troszkę właśnie projekt LECA w tej telemetrii nam pomógł, wprowadzając nowe elementy, a dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. Właśnie zobaczyliśmy gdzie niedźwiedzie chodzą, dlaczego chodzą, co je właśnie do wsi ściąga. Chcemy to wszystko pokazać, poopowiadać i być może ktoś dzięki temu spotkaniu zmieni swoje zachowanie lub też wpłynie na sąsiadów. Bo pewnie Ci co najwięcej, że tak powiem niepoważnych rzeczy robią, to pewnie na tym spotkaniu się nie pojawią, ale być może jakaś presja sąsiedzka na nich nastąpi i się coś może zmieni.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się czego nie robić i co robić, żeby spotkania z niedźwiedziami uniknąć.

Radio Alex: To nie jest tak, że niedźwiedzie koniecznie chcą do nas przychodzić, tylko to my je raczej do tego zachęcam. To znaczy niedźwiedzie.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Mają w swojej naturze to, że dużo chodzą po różnych miejscach, a my jeszcze je do siebie właśnie zapraszamy, zbyt blisko siebie, dostarczając im różnych atrakcyjnych rzeczy.

Radio Alex: Czyli w praktyce się będzie można dowiedzieć, czego nie robić, by te wizyty nie były zbyt częste.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Tak byśmy chcieli to właśnie poprowadzić, żeby pokazać ludziom, czego nie robić lub jak robić coś inaczej, żeby być może udało się w ten sposób złagodzić te konflikty.

Radio Alex: Po raz pierwszy chyba takie spotkania, prawda? Ja nie słyszałem, żeby do tej pory były.

Tomasz Zwijacz-Kozica: Ja też na takim żadnym nie uczestniczyłem, więc… Znaczy mieliśmy już, że tak powiem, w ramach projektu, o którym wspominałem, tak zwany kick-off meeting, czyli spotkanie wprowadzające, gdzie zaprosiliśmy też, no, licznych, że tak powiem, interesariuszy. No, parę osób było. Natomiast no, w tej chwili chcemy wyjść z tym do gmin bliżej ludzi, że tak powiem, wyjść nie tylko zaprosić ich do siebie czy tam do hotelu, w którym to się odbywało, ale również po prostu w gminach się pokazać.

Najbliższe spotkania odbędą się 28 maja o godzinie 16:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, filii w Małem Cichem oraz 2 czerwca o godzinie 16:00 w sali obrad Urzędu Gminy Kościelisko w Kościelisku.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

fot. TPN

Z Tomaszem Zwijaczem-Kozicą z Tatrzańskiego Parku Narodowego rozmawiał reporter Radia Alex Maciej Pałahicki. Cała rozmowa dostępna poniżej:

Czytaj także:

REKLAMA