Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy” w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu o Wojciechu Kułachu Wawrzyńcoku. Odbędzie się ono 12 czerwca o godz. 17:00 w krakowskim Muzeum Etnograficznym (Dom Esterki, ul. Krakowska 46).

Spotkanie z Barbarą Gałdyś, autorką albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy” w Krakowie

Spotkanie będzie niezwykłą okazją do przedstawienia także poza Podhalem osoby Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka (1811-1897), postaci nietuzinkowej, którą zwano Leonardem da Vinci z Gliczarowa.

Wawrzyńcok to artysta wszechstronnie uzdolniony – twórca skrzydeł do latania, konstruktor broni, ale przede wszystkim genialny rzeźbiarz samouk. Dzięki pieszej pielgrzymce do Rzymu zachwycił się barokiem i w tym stylu tworzył na Podhalu swoje dzieła, a także ozdabiał sprzęty domowego użytku. Jak przystało na prawdziwego gazdę, wybudował sobie dom, używając do tego skonstruowanych przez siebie narzędzi. Model popiersia arcyksięcia Franciszka Karola, który wykonał Wojciech Kułach Wawrzyńcok wysłano na wystawę do Paryża.

Te i jeszcze wiele innych ciekawych informacji o tym interesującym artyście będzie można posłuchać podczas spotkania, które poprowadzi pochodząca z Białego Dunajca dr hab. Stanisława Trebunia Staszel, etnolog, wybitna znawczyni tożsamości wspólnot lokalnych i regionalnych.

Czytaj także: