Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Sprytny Turniej Zbójów w Czarnym Dunajcu [FOTO]

 

Sprytny Turniej Zbójów

Sprytne Zbóje to nazwa niezwykłej drużyny piłkarskiej, która powstała niedawno w Czarnym Dunajcu. Zawodnicy od 5 do 18 lat, mimo że są osobami niepełnosprawnymi, mogą spełnić swoje marzenia o grze w piłkę na prawdziwym boisku. W niedzielę (10.09.) będzie można kibicować drużynom, które przyjadą do Czarnego Dunajca na turniej piłkarski niepełnosprawnych piłkarzy niemalże z całej Polski. Organizatorzy przewidzieli wiele innych atrakcji. Zapisy do drużyny Sprytnych Zbójów przyjmuje trener Łukasz Kita.

Łukasz Kita: W sobotę (9.09.) jest też sesja treningowa przewidziana na godzinę 17.00 do godziny 19.00, gdzie drużyny już zjeżdżają z całej Polski i wezmą udział w treningu. Tam będzie jakieś rozpoczęcie, a w niedzielę (10.09.) główny turniej, który zacznie się o godzinie 10.00, będzie ceremonia otwarcia, a po niej krótkie przedstawienie drużyn, oczywiście przywitanie i następne rozgrywki w różnych tak naprawdę kategoriach, bo jesteśmy podzieleni na kategorie, jeżeli chodzi o sprawność dzieci, to są, takie nasze wewnętrzne podziały i też będzie to wszystko, odbywało się na boisku, w Czarnym Dunajcu na sztucznej murawie. Tam będą rozstawione boiska, tam będzie też strefa dla dzieci do gier i zabaw. Będzie też catering i poczęstunek dla dzieci. Z reguły chodzi o dobrą zabawę i fajne spędzenie przedpołudnia. Planowane zakończenie imprezy o godzinie 14.00, gdzie będzie rozdanie medali i pożegnanie zawodników. Zapraszamy, żeby zobaczyć, jak to wygląda i w jakiej formie to jest, przede wszystkim zobaczyć reakcje dzieciaków i jak tylko ktoś ma jakieś obawy jeszcze, a ma styczność z dzieckiem z niepełnosprawnością, może przyjść, zobaczyć i przekona się, że warto spróbować. Są to dzieci z zespołem Downa, dzieci z zaburzeniami różnymi ruchowymi. Nie dzielimy tutaj dzieci w żaden sposób. Są też dzieci po amputacji, są dzieci z wadami wrodzonymi, także tu nie ma jakiejś kategorii, jeżeli chodzi o wykluczenia. Jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, to jak najbardziej może wziąć udział w takich zajęciach i takich rozgrywkach. Piłka nożna do niedawna dla niej była nieosiągalna i turnieje, jakieś wyjazdy i takie rzeczy. Także w tym wypadku jest to dla nich spełnienie marzeń i przeżycie też na pewno duże.

Radio Alex: Dlaczego wy się tak nazywacie Sprytne Zbóje, Co to znaczy?

Łukasz Kita: Zapraszam na turniej, żeby zobaczyć, dlaczego sprytne, a dlaczego zbóje? My jesteśmy z terenu Podhala, gdzie ta nazwa zbóje jest kojarzona troszkę tylko z nami, tak żeby też było ciekawie i żeby nas zapamiętali.

Turniej odbędzie się w ramach projektu PZU Futbol Plus. Udział wezmą w nim reprezentanci kilku Akademii Piłkarskich m.in. z Gdańska, Skraszeway, Gorlic, Klimontowa i Radomia, które w swoich szeregach zrzeszają zawodników w różnym wieku i z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności. W turnieju nie może zabraknąć jego gospodarza Akademii Sprytne Zbóje z Czarnego Dunajca. Łącznie przewidywalna liczba uczestników to 150.

Czytaj także: