Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla regionu

II edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w Małopolsce i prawie 146 mln zł na ponad 270 projektów, są tu też pieniądze dla naszego regionu.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nowy Targ

Nowotarski ratusz – budowla z XIX wieku doczeka się remontu elewacji. Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków miasto otrzymało pół miliona. Z kolei na prace konserwatorskie elewacji XVII-wiecznego kościoła pw. Św. Katarzyny w Nowym Targu przeznaczono blisko 800 tysięcy.

To miasto, a w gminie Nowy Targ przyznano z tego programu 140 tysięcy na prace remontowo-konserwatorskie przy kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Ostrowsku, a także 400 tysięcy na konserwację prezbiterium zabytkowego kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej. Tam odnawiana będzie polichromia i ornamentyka stiukowa.

 • Gmina Czorsztyn wykona konserwację XV-wiecznego tryptyku gotyckiego w kościele parafialnym w Sromowcach Niżnych za blisko 353 tysięcy.
 • 1 mln 300 tysięcy przyznano gminie Jabłonka, na remont zabytkowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.
 • Gmina Krościenko nad Dunajcem wyremontuje kapliczkę pw. Przemienia Pańskiego na ul. Zdrojowej w Krościenku za 392 tys. i wykona remont zabytkowej kapliczki św. Marcina w Grywałdzie za 294 tysięcy złotych.
 • Gmina Łapsze Niżne otrzyma 300 tysięcy, za które:
  – naprawi fragment muru wokół kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Kacwinie.
  – wykonana system regulacji wilgotności powietrza kościoła p.w. Św. Apostołów Piotra I Pawła w Łapszach Wyżnych.
  – wyremontuje dzwonnicę kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Frydmanie.
 • Gmina Ochotnica wykona prace konserwatorskie i restauratorskie w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Tylmanowej. Na etap pierwszy tych działań przyznano ponad 400 tysięcy złotych.
 • Gmina Raba Wyżna podzieli otrzymane pieniądze pomiędzy Sieniawę, gdzie na odnowienie ołtarza bocznego Św. Józefa w Kościółku Św. Antoniego przeznaczone zostanie 147 tysięcy, a w Rabę Wyżną, gdzie koszt prac konserwatorskich ołtarza Opłakiwania Chrystusa w kościele św. Stanisława BM to 294 tysiące.
 • Na liście beneficjentów jest też Gmina Szaflary i renowacja wieży kościelnej oraz okładzin i murów w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach wraz z wymianą pokrycia dachowego budynku plebani. Tu blisko 1 milion złotych.
 • Jest też Miasto i Gmina Czarny Dunajec. Tu na remont konserwatorski elewacji wieży kościoła Św. Marii Magdaleny w Odrowążu jest ponad 286 tysięcy i kościoła Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu 350 tysięcy. Natomiast na budowę alejek na terenie zabytkowego Cmentarza Szalayowskiego 147 tysięcy złotych.
 • Miasto i Gmina Szczawnica odnowi Altany w Parku Dolnym w Szczawnicy za blisko 310 tysięcy.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zakopane

Na zadanie pod hasłem „Prace remontowo-konserwatorskie na terenie Dworu w Łopusznej – filii Muzeum Tatrzańskiego im. Doktora Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem” samorząd województwa małopolskiego otrzyma 3 mln. 430 tys. zł.

Skoro o stolicy polskich Tatr mowa, to za blisko 490 tysięcy złotych wyremontowany zostanie w XVIII wieczny drewniany kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie, w Adasiówce, czyli historycznej części Księżówki wykonane zostanie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Na etap I przeznaczone ma być 395 tysięcy. Za ponad 911 tysięcy zagospodarowany zostanie teren zabytkowego Parku im. Lecha Kaczyńskiego.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Bukowina Tatrzańska

Jest też dofinansowanie dla samorządów. Tu m.in. gmina Bukowina Tatrzańska otrzyma 130 tysięcy na wykonanie ogrodzenia kościoła parafialnego p.w. Św. Sebastiana w Jurgowie i 270 tysięcy na prace remontowo-modernizacyjne w bukowiańskim Domu Ludowym.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poronin

Gminie Poronin przyznano ponad 430 tysięcy na roboty budowlane oraz prace konserwatorskie kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Poroninie.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina Spytkowice

Gmina Spytkowice wyremontuje zabytkowy budynek Starej Plebanii

Czytaj także: