Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Stacja ładowania samochodów elektrycznych o największej mocy na Podhalu powstanie w Nowym Targu

 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w Nowym Targu

To pierwsza stacja o takiej mocy na Podhalu. Będą tu zasilane nie tylko samochody osobowe i autobusy, ale także samochody ciężarowe:

Łukasz Worwa: Będzie więcej stanowisk do ładowania, będzie tych stanowisk pięć, a łączna moc, którą tam będzie można ładować samochody, to będzie ponad 600 Kw.

Radio Alex: Czyli jakiego rodzaju auta będą mogły się tam ładować?

Łukasz Worwa:Wszystkie samochody, które mają złącze do ładowania prądem stałym, prąd stały jest takim prądem, którym szybciej może nim naładować samochody elektryczne, natomiast w większości te samochody i tak będziemy ładować w domach prądem przemiennym czy z gniazdka, czyli z ze stacji. Natomiast ten prąd stały zapewnia szybkie ładowanie w takiej sytuacji, jak turysta jedzie albo wraca z Zakopanego, żeby mógł szybko po prostu kontynuować jazdę.

Na 23. Tatrzańskim Forum Gospodarczym popisano list intencyjny w sprawie budowy tej stacji. Właściciel prowadzi już rozmowy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Nowym Targu, który mógłby być odbiorcą prądu:

Łukasz Worwa: Wyraził zainteresowanie projektem. Dla nich główną barierą w tej chwili jest to, że nie ma tych ładowarek. Oni sobie mogą taką zrobić ładowarkę u siebie na bazie, ale na mieście nie ma takiej ładowarki, to autobus bez problemu przyjmie te 350, które mu damy. Tam są też większe oczywiście baterie, ale autobus na takim postoju 20-30 minutowym będzie wstanie sobie zregenerować swoje baterie i będzie mógł jechać dalej w trasę.

Z Łukaszem Worwą rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: