Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Straż miejska z większymi uprawnieniami. Za co może wystawić mandat?

 

Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Strażnicy miejscy od zeszłego tygodnia mogą ukarać za jazdę na hulajnodze po chodniku z prędkością większą niż 20 km/h albo… za nieposegregowane śmieci. Od piątku uprawnienia strażników zostały znacznie poszerzone:

Marek Trzaskoś: Te uprawnienia również zostały poszerzone o tzw. przepisy środowiskowe, np. kontrola palenisk i możliwość sprawdzania, czy osoba złożyła deklarację śmieciową. W tych nowych uprawnieniach również straż miejska będzie mogła badać ciężar samochodów poruszających się po mieście.

Nowe uprawnienia straży miejskich i gminnych, Straż miejska
Fot. Facebook: Straż Miejska Miasta Krakowa

Mundurowi mogą udzielić upomnienia, skierować sprawę do sądu lub ukarać mandatem. Ten ostatni może wynosić od 100 do 500 zł. Marek Trzaskoś komendant Zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że w ostatnim czasie ilość uprawnień rośnie lawinowo:

Marek Trzaskoś: Brakuje nieraz ludzi do wykonywania tych zadań, które do tej pory mieliśmy, a tych zadań też jest dużo. Kiedy rozmawiamy z panem burmistrzem, to staramy się przekonywać do tego, żeby wyrażono zgodę na zatrudnienie dodatkowej liczby strażników.

Obecnie w Zakopiańskiej straży miejskiej pracuje 23 funkcjonariuszy.

Czytaj także: