Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Strażacy apelują: Nie wypalajcie traw! To się może skończyć tragedią

 

Nie wypalajcie traw – apelują strażacy z całego regionu

Fot. Pixabay

W zeszłym roku w całym kraju przy pożarach traw i nieużytków strażacy interweniowali ponad 21 tysięcy razy. Życie straciły trzy osoby, 36 osób zostało rannych. Straty wyniosły prawie 69 milionów złotych.

Andrzej Król Łęgowski: Apelujemy o rozwagę, o niewypalanie traw. Wśród wielu ludzi jeszcze jest takie przekonanie, że wiosenne wypalanie traw spowoduje taki bujny wzrost trawy, a niestety ten proceder powoduje więcej strat niż korzyści. Niszczymy środowisko naturalne wielu organizmów żywych, często zdarza się, że te pożary wymykają się spod kontroli, szczególnie przy silnym podmuchach wiatru. One mogą przenieść się na pobliskie zabudowania. Zdarza się, że w pożarach trwa – najczęściej wywołanych przez ludzi – giną oni sami.

Zastępy które wyjeżdżają do gaszenia pożarów traw tracą cenny czas, w którym mogłyby nieść pomoc bardziej potrzebującym.

Andrzej Król Łęgowski: Często zostajemy zadysponowania do pożarów traw dwoma, trzema zastępami, bo powiedzmy spory obszar objęty jest pożarem. Najczęściej to są tereny poza miastem. Dojeżdżamy w teren trudno dostępny, gdzie ten czas dojazdu jest wydłużony i w tym czasie dzieje się coś poważnego w centrum miasta – na przykład wypadek komunikacyjny, gdzie musimy się zjawić jak najszybciej, bo ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy, a my zanim zwiniemy sprzęt, zanim dojedziemy. Ten czas naszej pomocy bardzo się wydłuża. Ludzie sobie nie zdają sprawy. że my możemy być w tym czasie bardzo potrzebni ludziom, którzy znaleźli się w naprawdę złej sytuacji.

Z Andrzejem Królem Łęgowskim rzecznikiem prasowym KP PSP w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: