Świadomi Tatr. Tatrzański Park Narodowy rusza z nowym ogólnopolskim projektem
Tatrzański Park Narodowy rusza z nowym projektem, który ma nam uświadomić różnorodne zagrożenia, jakie wpływają na tatrzańską przyrodę.

Szacowany czas czytania: 02:14
Świadomi Tatr – wycieczki i serial przyrodniczy
W ramach projektu będą odbywać się wycieczki, powstanie serial dokumentalny i podcasty.
W ramach zadania zrealizowany zostanie cykl 18 wycieczek przyrodniczych. Ich tematyka będzie ściśle związana z tematyką dokumentalnego serialu przyrodniczego „Zmysły – wspaniały świat Tatr”. Wycieczki będą realizowane „na żywo” na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z przewodnikiem tatrzańskim i przyrodnikiem. Ich trasa i konkretna tematyka będzie dobrana pod odcinki serialu. W każdej wycieczce udział weźmie ok. 20 osób, 6 wycieczek będzie dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami i w ich realizacji przewodnik zostanie wsparty przez tłumacza Polskiego Języka Migowego.
Maria Kozłowska: Projekt Świadomi Tatr ma być taką ogólnopolską kampanią edukacyjną faktycznie na temat wpływu wszelakich zanieczyszczeń na stan ekosystemów Tatr i poprzez zanieczyszczenia mam na myśli oczywiście śmieci, ale również fekalizację, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie hałasem. Także będziemy starać się objąć ten temat bardzo kompleksowo.
Radio Alex: Co w ramach tego projektu się wydarzy?
Maria Kozłowska: Takim chyba najważniejszym elementem całego projektu będzie stworzenie zupełnie nowego serialu dokumentalnego dotyczącego właśnie zagrożeń, takich współczesnych zagrożeń dla przyrody Tatr. Sam serial będzie uzupełniony przez serię podcastów. Wycieczki takie specjalistyczne, dotyczące właśnie naszej przyrody tatrzańskiej. Jak ona się ma w dzisiejszym świecie pełnym czyhających na nią zagrożeń?
Część z wycieczek będzie dostosowana do osób z niepełnosprawnością ruchu, część z nich będzie realizowana, chociażby w Dolinie Strążyskiej, która jest obecnie dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Część z nich będzie również tłumaczona na polski język migowy. I takim ostatnim być może elementem projektu będzie organizacja uroczystych premier odcinków naszego serialu. Będą one odbywać się w całej Polsce, nie tylko u nas Zakopanem, ale będziemy odwiedzać różne miejsca w Polsce i wydarzenia te będą okazją nie tylko do przedstawienia faktycznie premierowych odcinków, ale również do spotkania ze specjalistami, przyrodnikami i takiej dyskusji na temat kondycji przyrody w naszym kraju.
Radio Alex: Będzie też coś do posłuchania.
Maria Kozłowska: Będą podcasty. Planujemy naprawdę sporo nowych odcinków skupionych na tematyce zagrożeń przyrodniczych.
Całkowity koszt projektu, to 3 miliony zł. , dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie 2,5 miliona zł. Z Marią Kozłowską z Tatrzańskiego Parku Narodowego, koordynatorką projektu rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: