Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Światowy Dzień Książki. Co czytają włodarze naszych miast i gmin?

Od przygód Kici Koci ulubionej serii książeczek dla dzieci poprzez książki historyczne, kryminały i thrillery do żywotów świętych. Z okazji Światowego Dnia Książki Beata Denis-Jastrzębska pytała kilku włodarzy miast i gmin czy mają czas na czytanie i co czytać lubią najbardziej.

Fot. Pixabay

Światowy Dzień Książki. Co czytają włodarze naszych miast i gmin?

Marcin Ratułowski burmistrz Czarnego Dunajca właśnie pochyla się nad biografią Marii Skłodowskiej-Curie i książką Anne Applebaum „Schyłek demokracji”. Deklaruje, że czyta nawet 5 książek tygodniowo.

Nowo wybrany wójt gminy Jabłonka Stanisław Kasprzak lubi różne gatunki – ostatnio czytał biografię Szarbela świętego z Libanu. Teraz ma na swoim biurku ustawę o samorządzie.

Łukasz Filipowicz, który za chwilę obejmie urząd burmistrza Zakopanego przyznaje, że od trzech lat studiuje serię książek dla dzieci o Kici Koci i Misiu Paddingtonie – czyta je oczywiście swoim dzieciom. Jeśli znajduje czas czyta książki biograficzne i geopolityczne.

Roman Krupa wójt gminy Kościelisko żyje intensywnie i intensywne są jego lektury obecnie thriller hiszpańskiego pisarza Loba Negry pt. „Czarna Wilczyca”.

Aneta Markus pierwsza wójcina w gminie Czorsztyn lubi książki historyczne interesuje ją zwłaszcza historia regionu. Tuż przed wyborami czytała biografię „Józefa Kuracia. Ognia”.

Pozostali włodarze gmin niestety nie odbierali telefonów – może byli zaczytani.

Odezwał się też do nas wójt gminy Biały Dunajec Marcin Gandera, co bardzo doceniamy i podzielił się również z nami swoimi czytadłami.

Tak wygląda moja biblioteczka. Plus audiobook: Trawers, góralskie klimaty Remigiusza Mroza. Misia Kudłocka zacząłem wczoraj, prezent od dunajeckiej Biblioteki

– pisze Marcin Gandera.

A my przypominamy, że warto czytać m.in. dlatego, że poszerza nasze słownictwo i wiedzę, poprawia pamięć i koncentrację, wzmacnia wyobraźnię, ale poprawia też nasz sen. A jak wyglądają czytelnicze statystyki w Polsce?

W 2023 roku lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 43% badanych, o 9 p.p. więcej niż w dwóch ostatnich latach, najwięcej od 10 lat

– czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.