Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Światowy Dzień Telemarku. Przed nami już VII Zawody Telemarkowe

 

Światowy Dzień Telemarku

Prawie sto lat temu norweski skoczek narciarski Sondre Norcheim wymyślił sposób jazdy na nartach nazwany telemarkiem.

Piotr Jasieński: Telemark głównie się nam kojarzy z pozycją lądowania skoczków na skoczni. Narciarstwo telemarkowe polega na tym, że się w takiej pozycji zjeżdża cały czas, wykonując skręty zmienia się nogę prowadzącą. Dolna narta jest wysunięta, górna jest cofnięta i na zmianę. Jest to bardzo widowiskowe narciarstwo, w miarę bezpieczne. Daje bardzo dużo satysfakcji.

W sobotę (2.03) na Kotelnicy Białczańskiej odbędą się siódme już zawody telemark klasik.

Piotr Jasieński: Przejazd przez bramki gigantowe, lekka skocznia, podbieg do mety, pętla 360 stopni. To wszystko dla amatorów i miłośników telemarku, czyli narciarstwa z wolną piętą. Każdy z zawodników startujących otrzyma tzw. pakiet startowy. Gwarantujemy dobrą zabawę, ale prócz tego jeszcze każdy ze startujących otrzyma dyplom, pamiątkową odznakę, którą robimy na każdą edycję zawodów, karnet narciarski na jeden dzień, małe co nieco, żeby nie opaść z sił. Pogody nie możemy zagwarantować i zmrożonego śniegu, ale to jest siła wyższa.

Z Piotrem Jasieńskim organizatorem zawodów, miłośnikiem i propagatorem jazdy telemarkiem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: