"Profilaktyka i raz jeszcze profilaktyka" – mówi dr Anna Wieczerska-Dec. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby możemy podjąć skuteczne leczenie i mamy zdecydowanie większe szanse na wygraną.
Światowy Dzień Wzroku – ale dbać o niego trzeba cały rok
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wzroku, obchodzone corocznie w drugi czwartek października, koncentrują się na znaczeniu higieny oczu w miejscu pracy. Jeżeli pojawia się jakiś problem okulistyczny, to powinniśmy reagować jak najszybciej, a na kontrolne wizyty umawiać się przynajmniej raz na dwa lata.
Rozwój cywilizacyjny przynosi nam wiele korzyści, ale również coraz więcej sytuacji, które nie sprzyjają naszym oczom.
– mówi Anna Wieczerska-Dec.
Anna Wieczerska-Dec: Nie możemy myśleć o naszym wzroku, o naszej ostrości wzroku tylko dzisiaj. To jest najważniejszy narząd zmysłów u nas. Jeżeli mamy jakieś problemy okulistyczne, powinniśmy reagować jak najszybciej. Nie czekać, że przejdzie samo, tak jak to pacjenci niestety u nas bardzo często tak reagują na zaburzenia widzenia. Pilnować kontroli przynajmniej raz na dwa lata. Chorób cywilizacyjnych jest coraz więcej, jest coraz więcej zaćm i u młodszych już pacjentów. Tak samo dzieje się ze zwyrodnieniem plamki związanej z wiekiem. Kiedyś to było zarezerwowane dla starszych pacjentów 65+, a teraz niestety zaczynają chorować coraz młodsi pacjenci.
Jak podkreśla okulista, sygnałem ostrzegawczym, bardzo niepokojącym, jest nagłe zaniewidzenie.
Gwałtowne pogorszenie widzenia to numer jeden, jeśli chodzi o problemy okulistyczne, które trzeba natychmiast wyjaśnić
– tłumaczy dr Wieczerska-Dec.
Anna Wieczerska-Dec: To na pewno powinno nas zmusić do pilnego poszukiwania pomocy. Natomiast niestety są choroby okulistyczne, które zaczynają postępować bardzo skrycie, które trwają miesiącami i w pewnym momencie się dopiero orientujemy, że niestety jest gorsze widzenie i wtedy czasami jest za późno. Więc wracam jeszcze raz. Profilaktyka to jest najważniejsze. Jest wtedy szansa, że lekarz okulista wykryje u nas jakąś wadę szybciej, a jeżeli jest szybciej wykryta, to też jest szansa na szybsze wyleczenie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń widzenia. Szacuje się, że nawet połowa Polaków w przedziale wiekowym 16-54 nie widzi poprawnie i może mieć różne schorzenia okulistyczne.
Czytaj także: