Na górnej Równi Krupowej rozpoczęła się budowa sceny, na której wystąpią gwiazdy zakopiańskiej imprezy sylwestrowej, organizowanej przez miasto. Pierwsze próby zapowiedziano na dwa dni przez koncertem.
Sylwester w Zakopanem
W tym roku impreza nie będzie transmitowana w żadnej ze stacji telewizyjnych. Ma przyciągnąć uczestników folkową nutą i występami góralskich zespołów. Wśród prowadzących znajdzie się nasz redakcyjny kolega Władysław Biały. Mówi Iwona Grzebyk-Dulak, wiceburmistrz Zakopanego:
Iwona Grzebyk-Dulak: W tym roku postawiliśmy zdecydowanie na regionalizm, czyli na muzykę góralską oraz muzykę folkową. Na scenie zakopiańskiego Sylwestra wystąpią Skaldowie, Hanka Rybka, Brathanki, Krywań, Ania Byrcyn, Future Folk, Trebunie Tutki, FiśBanda, Martyna Kasprzycka, Passport Control oraz zespoły góralskie, czyli Parafialny Regionalny zespół Giewont i zespół regionalny imienia Klimka Bachledy. Wystąpi również góralski kabaret Truteń, a całość pięknie poprowadzą Hanka Rybka, Marek Durmała i Władek Biały.
Otwarcie bramek na widownię pod sceną plenerową nastąpi już o godzinie 17.00 Koncert rozpocznie się dwie godziny później. Nad bezpieczeństwem będą czuwać służby mundurowe.
Iwona Grzebyk-Dulak: Wstępnie wraz ze służbami oszacowaliśmy, że na górnej Równi Krupowej pojawi się około 10 tysięcy osób i taki wniosek o organizację imprezy masowej złożyliśmy. Wiadomo, że też nikt z nas do końca nie przewidzi, jaka to będzie ilość, ale zakładaliśmy, że z uwagi na to, że ten Sylwester jest ukierunkowany na konkretną muzykę, tych osób będzie mniej niż w przypadku Sylwestra Marzeń. Mamy oczywiście, bo już jest stadium zaawansowane, rozstrzygnięty przetarg na scenę, rozstrzygnięte przetargi na firmy ochroniarskie.
Na terenie imprezy masowej będzie spora grupa ochroniarzy, ale poza imprezą masową również zwrócili się do nas mieszkańcy okolicznych ulic i o ich bezpieczeństwo, jak i ład i porządek publiczny, także poza terenem imprezy masowej będziemy dbać. Zaangażowane są wszystkie służby, oczywiście policja, straż pożarna, straż miejska i szereg innych. Dostaliśmy również wzmocnienie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i będą policjanci nie tylko z Zakopanego, ale także z Krakowa, ale też jednostek ościennych.
31 stycznia, w związku z imprezą plenerową na górnej Równi Krupowej planowana jest zmiana organizacji ruchu
Władze apelują o korzystanie z komunikacji publicznej. Zaplanowano dodatkowe połączenia kolejowe. Autobusy miejskie będą kursowały, tak jak w zwykły dzień.
Iwona Grzebyk-Dulak: Będzie zamknięta ulica Kościuszki, będzie wyłączona dla służb część parkingu przy ulicy 3 Maja. Oczywiście o wszelkich szczegółach poinformujemy już, gdy impreza będzie się zbliżała. Przedstawimy też dla mieszkańców taką symulację graficzną, żeby każdy wiedział, jak bezpiecznie dotrzeć na Sylwestra, gdzie są drogi ewakuacyjne, gdzie są punkty medyczne, gdzie będą zamknięte drogi. Tak, żeby poprzez różne informacje dotrzeć do mieszkańców, żeby ta impreza przebiegła bezpiecznie, we właściwy sposób, żeby nie wprowadzać chaosu.
Dzięki współpracy z województwem małopolskim mamy gwarancję, że pojawią się nowe połączenia właśnie stricte ukierunkowane na przyjazd i odjazd z imprezy masowej, jaką jest Sylwester w Zakopanem. Dlatego 1 stycznia ze stacji Zakopane odjedzie pierwszy dodatkowy pociąg o godzinie 1.30, będzie to pociąg do Nowego Targu, a o godzinie 3.00 odjedzie pociąg do Chabówki. Ponadto w stacji Chabówka, pasażerowie omawianego pociągu będą mieli możliwość przesiadki na codzienny pociąg do Krakowa.
Radio Alex: Czyli z powrotem nie będzie problemu, a jak z dojazdem?
Iwona Grzebyk-Dulak: Dojazd też we własnym zakresie. Oczywiście część osób przyjedzie swoimi samochodami osobowymi, ale jednak zaleca się tą komunikację ogólnodostępną właśnie po to, żeby też nie było zatorów drogowych.
Pod sceną znajdzie się również strefa dla osób niepełnosprawnych. Wszystkich uczestników będzie obowiązywał regulamin imprezy masowej. Mówi Joanna Staszak naczelnik wydziału kultury w zakopiańskim urzędzie miasta:
Joanna Staszak: W trakcie imprezy masowej będzie obowiązywał regulamin. Ten regulamin będzie dostępny przed wejściem na imprezę masową, ale także będzie na stronie internetowej Urzędu Miasta Zakopane. Każdy będzie się mógł z nim zapoznać. Do strefy nie będzie można wnieść alkoholu, ani żadnych przedmiotów niebezpiecznych, ostrych i szkła. To będą sprawdzać ochroniarze, którzy będą zlokalizowani na wejściach do strefy imprezy masowej.
Radio Alex: To jest impreza bezpłatna.
Joanna Staszak: Oczywiście, że tak. Zapraszamy wszystkich. Od 17.00 otwieramy. Można wejść już wcześniej, zająć sobie wygodne dla siebie miejsce i czekać na artystów.
Radio Alex: Czy będzie specjalna strefa dla osób niepełnosprawnych?
Joanna Staszak: Tak, przewidujemy takie miejsce. Najlepiej wjechać na tę strefę od ulicy Sienkiewicza. Tam między tak zwaną Aleją Róż jest wjazd na Górną Rówień Krupową i tam od góry będzie też przewidziana ta strefa dla osób niepełnosprawnych. Także będą mogli oni wjechać do tej strefy i oglądać koncert.
Koszt imprezy wstępnie oszacowano na 770 tysięcy zł.
Iwona Grzebyk-Dulak: Zwróciliśmy się do szeregu podmiotów prywatnych o dofinansowanie tej imprezy. Już pozyskaliśmy część tej kwoty. Partnerem głównym, z uwagi na największy wkład finansowy, będzie Małopolska.
Radio Alex: A jakie koszty poniesie samo miasto?
Iwona Grzebyk-Dulak: Trudno na tę chwilę powiedzieć, ponieważ jeszcze rozmawiamy z kolejnymi sponsorami. To cały czas trwa. Negocjujemy jeszcze kwoty noclegów, więc finalnie końcowa kwota będzie znana już po zakończeniu imprezy sylwestrowej i jej szczegółowym rozliczeniu.
Prawdopodobnie zakopiański sylwester będzie transmitowany na kanale YouTube urzędu miasta. Trwają rozmowy w tej sprawie. Materiał Przygotowała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: