Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Synagoga w Czarnym Dunajcu. Są plany utworzenia tam jednostki kultury

Synagogę w Czarnym Dunajcu wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Gmina Czarny Dunajec postarała się o zezwolenie na remont konserwatorski budynku, który grozi zawaleniem na sąsiednie domy.

Synagoga w Czarnym Dunajcu

Szacowany czas czytania: 01:58

Synagoga w Czarnym Dunajcu – gmina chce utworzyć tam muzeum

Dokumenty mają wpłynąć w tym tygodniu. Dopóki jednak właścicielem jest gmina żydowska, władze Czarnego Dunajca nie mogą w budynek inwestować żadnych gminnych pieniędzy. Z Marcinem Ratułowskim burmistrzem Czarnego Dunajca rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska

Marcin Ratułowski: Speaker 1: W zeszłym tygodniu pierwsze światełko zielone. Pani przewodnicząca Helena Jakubowicz zdecydowała się, żeby dokonać wyceny i była pani biegła rzeczoznawca majątkowa w tym zakresie, więc myślę, że do połowy kwietnia będziemy już wiedzieć, o jakie pieniądze chodzi. Chciałbym podkreślić, że moje stanowisko jest takie – zainwestujemy potężne pieniądze, około ośmiu milionów złotych w remont konserwatorski tej synagogi oraz wyposażenie w multimedia, we wszystkie stanowiska, pod warunkiem że ta synagoga będzie stanowić własność miasta i gminy Czarny Dunajec.

Synagoga w Czarnym Dunajcu. Są plany utworzenia tu muzeum

Docelowo miałoby tu powstać Centrum Dialogu Międzynarodowego z Domem Pamięci Ziemi Czarnodunajeckiej.

Marcin Ratułowski: W tym muzeum znajdą się: analiza Powstania Chochołowskiego, Legionistów, ojców założycieli Związku Podhalan na czele z Jakubem Zachemskim, Feliksem Gwiżdzem. Wielka sprawa bohatera Andrzeja Knapczyka Ducha, który poza tym, że był wirtuozem skrzypiec i spisał się piękną kartą jako patriota, walczył w plebiscytach w śląskim i orawskim o to, żeby do Polski tej II Rzeczypospolitej było jak najwięcej przyłączonych ziem. Ale nie pistoletem, tylko walczył słowem i muzyką kapeli duchów. Chcemy też opowiedzieć bardzo ciekawą historię przerzutu marszałka Rydza Śmigłego z dworca Keleti, z Węgier tutaj właśnie na teren Czarnego Dunajca, przez Chochołów, przez byłego sołtysa Frączystego z Chochołowa.

Jeśli gmina Czarny Dunajec stanie się właścicielem budynku, to zainwestuje w remont 8 milionów zł Fundusze zostaną pozyskane ze wspólnych działań ze słowacką gminą Twardoszyn, w ramach projektu Intereg.

Czytaj także:

REKLAMA