Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Szaflary: Najgłębszy odwiert w Polsce. Gmina jest inwestorem tego przedsięwzięcia

 

Najgłębszy odwiert w Polsce

3400 metrów. Na taką głębokość dotarły prace przy najgłębszym odwiercie w Polsce. Chodzi o odwierty w Szaflarach. Jesteśmy na podobnym etapie jak Termy Podhalańskie- mówi Radiu Alex wójt Szaflar, gmina jest inwestorem tego przedsięwzięcia:

Rafał Szkaradziński: My wiemy o tym, że już samo wypływ jest przy ciśnieniu dwadzieścia atmosfer, to 150 metrów sześciennych wody na godzinę, przy temperaturze 84 stopnie. Jesteśmy na tym samym etapie jak Termy Podhalańskie. Jeżeli poniżej tej głębokości zejdziemy do drugiego zbiornika, to jest duża szansa, że zaczniemy produkować prąd.

Równocześnie gmina Szaflary wraz z miastem Nowy Targ stara się o fundusze na wykonanie przyłączy i poprowadzenie magistrali ciepłowniczej.

Rafał Szkaradziński: Czekamy z miastem Nowy Targ na rozstrzygnięcie konkursu w ramach programu Polski Ład i jeżeli tylko te środki uda nam się pozyskać, możemy już przygotować się do przetargów na budowanie, ponieważ już od dłuższego czasu posiadamy pozwolenie na budowę.

Ciepło do domów może popłynąć już w 2026 roku

– zapowiada Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar.

Przypomnijmy:

W poniedziałek (25.09) w Bańskiej Niżnej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację w wysokości 40 milionów złotych. Z wiadomości Radia Alex wiecie, że geotermia zrealizuje projekt, który obejmuje wiercenie nowego otworu produkcyjnego oraz budowę przyłączy i sieci ciepłowniczych.