Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Szczepionka na HPV: małe zainteresowanie, choć jest bezpłatna dla nastolatków

 

Szczepionka na HPV

Brodawczak ludzki, czyli wirus HPV jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. Szczepionka przeciw temu wirusowi chroni przed zmianami przed nowotworowymi narządów płciowych. Jej Koszt to 800 zł. Najlepiej zaszczepić się w wieku 12-13 lat. I tu z pomocą przyszedł Powszechny program szczepień przeciw HPV, który realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. W tym roku szczepionki dla dzieci z roczników 2010 i 2011 są bezpłatne. Jednak zainteresowanie szczepieniami jest niewielkie:

Jerzy Toczek: HPV jest bardzo istotne, dlatego że jest nawet specjalne towarzystwo wirusa HPV powołane w Światowej Organizacji Zdrowia. Okazuje się, że odpowiada za raka szyjki macicy u większości pacjentek z tego powodu cierpiących. W Niemczech bezpłatne szczepienia są prowadzone kilkanaście lat, tam ilość szyjki macicy jest znikoma w porównaniu do ogromu, który występuje u nas. Zaznaczam, że mogą się szczepić zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, dlatego że transporterami wirusa HPV są mężczyźni, o czym warto pamiętać.

Jerzy Toczek koordynator do spraw szczepień

Jedną z placówek szczepiących nastolatki w naszym regionie jest szpital powiatowy w Zakopanem. Na szczepienie można się zarejestrować online przez konto pacjenta lub bezpośrednio w szpitalnej przychodni. Z dr. Jerzym Toczkiem koordynatorem do spraw szczepień rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: