Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Szkoła do hymnu. Zgłoszenia do akcji, w której chodzi o wspólne śpiewanie

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) otwiera zgłoszenia do akcji "Szkoła do hymnu". Chętne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe mogą zgłaszać swój udział. Na zgłoszenia jest czas do czwartku (9.11).

Szkoła do hymnu

Do udziału w akcji zachęca także MEiN, które prosi o publikowanie relacji ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” na stronach internetowych placówek oraz udostępnianie zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji z 2018 roku, kiedy to pod hasłem „Rekord dla Niepodległej” wspólnie hymn śpiewało 4,8 mln uczniów i 475 tys. nauczycieli w 24,4 tys. przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w całym kraju. W akcji uczestniczyło także 13,7 tys. uczniów oraz 1 tys. nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.

W kolejnych latach akcja cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku hymn wspólnie śpiewało już 4,1 mln uczniów oraz 405,4 tys. nauczycieli w całej Polsce. W 2020 roku – mimo trwającej epidemii i kształcenia na odległość – do akcji przystąpiło w sumie 16,3 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne. W 2021 roku w akcji wzięło udział prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli w całym kraju oraz 359 szkół polonijnych.

Fot. gov.pl

Szkoła do hymnu. Akcja w 2022 roku

W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w blisko 20,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewało ponad 4 mln uczniów i blisko 400 tys. nauczycieli z całego kraju. W akcji wzięło też udział 359 szkół polonijnych, w tym 231 szkół społecznych, 46 szkół przy placówkach dyplomatycznych i 82 szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania.

Także w naszym regionie przygotowano wspólne śpiewanie.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Jednak istnieją również dodatkowe nieoficjalne części:

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

Na to wszystkich jedne głosy:
„Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli”.

Ich autorem jest również Józef Wybicki.