Szkoła w Rzepiskach do likwidacji? Samorząd „za”, rodzice przeciwni
Jak już wiecie z Radia Alex, radni gminy Bukowina Tatrzańska podjęli decyzję o likwidacji szkoły w Rzepiskach.

Szacowany czas czytania: 02:11
Szkoła w Rzepiskach będzie zlikwidowana?
Placówka liczy 45. uczniów i mieści się w dwóch budynkach, które zdaniem wójta nie nadają się do użytku. Innego zdania jest dyrektor szkoły i jej pracownicy. Mówi p.o. dyrektora szkoły w Rzepiskach Joanna Górnisiewicz.
Joanna Górnisiewicz: Jest nam bardzo przykro, że zapadła taka decyzja, ponieważ szkoła w Rzepiskach, mimo że jest małą szkołą, a może właśnie dlatego, że jest małą szkołą, jest szkołą, która świetnie funkcjonuje. Mamy dzieci, które wspaniale sobie radzą w różnych sytuacjach. Jeździmy z nimi na wycieczki zagraniczne, które są też możliwe do zrealizowania, dlatego, że bardzo angażują się w to wszystko rodzice, którzy stanowią bardzo ważną część społeczności i w ogóle ta szkoła jest ogromnie ważna dla społeczności. Jest takim miejscem nie tylko, gdzie się dzieci uczą, ale też takim miejscem kultury, spotkań, spotkań tych rodziców, spotkań dziadków, których zapraszamy na imprezy, na jakieś festyny. Szkoda by było, żeby takie miejsce z mapy wsi zniknęło.
Szkoła w Rzepiskach fot. /sprzep1.edu.plLikwidacja szkoły może doprowadzić do wyludnienia się Rzepisk i dezintegracji wsi. Nie będą chcieli tu mieszkać młodzi rodzice, którzy nie znajdą tu dla swoich dzieci placówki edukacyjnej. Dyrekcja szkoły ze swoją ofertą zwraca się również do rodziców z innych miejscowości. Te działania przynoszą efekt.
Wozimy syna z Nowego Targu do Rzepisk. To, co dla jednych jest wadą, czy dla innych jest problemem, to dla nas jest zaletą, że to jest właśnie mała szkoła, gdzie nauczyciele znają uczniów. Atmosfera jest wręcz taka, można powiedzieć rodzinna. Jakby tak paradoksalnie, że te rzeczy, o których się mówi, że są ważne, indywidualne podejście do ucznia, możliwość dania jemu indywidualnej uwagi, a nie tylko, żeby był częścią wielkiej, jak największej klasy, to było tym, co nas przyciągnęło. A tymczasem gmina idzie w drugą stronę, jak najwięcej dzieci w jak największej szkole. I im większa rywalizacja i większa konkurencja.
Mówił Tata Staszka, ucznia trzeciej klasy szkoły w Rzepiskach, który jest finalistą wojewódzkiej olimpiady ortograficznej. Rodzice i nauczyciele zamieścili w Internecie petycję do wojewody małopolskiego w sprawie wstrzymania likwidacji szkoły, Jest już pod nią prawie 6 tysięcy podpisów.
Treść petycji do wojewody można przeczytać pod TYM LINKIEM
Szkoła podstawowa w Rzepiskach zostanie zlikwidowana. Co z uczniami?
