Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Szpital miejski w Rabce-Zdroju bez oddziału chirurgii

 

Szpital Miejski w Rabce został pozbawiony oddziału chirurgii ogólnej

Zdaniem NFZ, który wstrzymał świadczenia dla tej działalności nowe, tymczasowe miejsce, do którego przeniesiono oddziały szpitalne na czas remontu placówki – nie spełnia warunków:

Witold Latusek: Całe zamieszanie wyniknęło z tego po pół roku od zmiany miejsca funkcjonowania oddziału chirurgii bloku operacyjnego w nowym miejscu, że obecnie blok operacyjny nie posiada śluzy higienicznej, czyli oczka, która nie jest do wykonywania świadczeń, które realizowaliśmy w ograniczonym zakresie potrzebna. Przepis 1. dosyć szczegółowy i brak dobrej woli uniemożliwił dalsze procedowanie.

NFZ realizację świadczeń wstrzymał czasowo. Zostaną one przywrócone w momencie zakończenia remontu szpitala lub w przypadku wskazania innego niż dotychczas miejsca świadczeń.

Witold Latusek: W tej chwili takie rozmowy prowadzimy, to mam spotkanie, ale nie będę zdradzał szczegółów. A druga opcja jest taka, że dostosowanie korekt na tej sali, którą w tej chwili mamy – tę odebraną salę o podwyższonym rygorze epidemiologicznym, wstawienie tej nieszczęsnej śluzy higienicznej, wstawienie dwóch filtrów wentylacji i wtedy odebranie to jako blok operacyjny, bo wtedy będzie literalnie się wszystko zgadzało z rozporządzeniem. I wtedy od września z powrotem tam uruchomimy wykonywanie tych zabiegów planowych, bo jeszcze raz przypomnę, że to jest oddział chirurgii hospitalizacja-planowanie, hospitalizacja ostra. Albo jeżeli to się nie uda, to będziemy czekać z tą sytuacją do powrotu w marcu przyszłego roku na nowo wyremontowane, przebudowane budynku i wtedy dopiero to wszystko ruszy.

– mówił Witold Latusek prezes szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju, który zapewnił, że wszyscy pracownicy oddziału chirurgii nadal pracują w szpitalu i otrzymują świadczenia z tytułu wykonywanej pracy.

Czytaj także: