ZUS: zbliża się termin waloryzacji składek emerytalnych. O ile wzrosną odłożone pieniądze?
W czerwcu stan kont ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie po corocznej waloryzacji składek emerytalnych.
REKLAMA
W czerwcu stan kont ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie po corocznej waloryzacji składek emerytalnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 i powiązanych z nimi rent rodzinnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nowe kwoty graniczne przychodów jeśli chodzi o dorabianie do renty bądź emerytury. Są one wyższe od dotychczasowych.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę i dorabiały, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe oraz dodatki wypłacane przez ZUS zostaną zwaloryzowane. Podwyżka będzie przeprowadzana z urzędu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje ustawę o tzw. emeryturach czerwcowych. Dla zdecydowanej większości świadczeniobiorców przeliczenie oznacza wzrost świadczenia.
Ponad 88 tys. seniorów w Małopolsce otrzymało rentę wdowią. To łącznie 301 mln zł, z czego 26,5 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty po zastosowaniu zbiegu świadczeń.
Od 1 grudnia wzrosły limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów.
Ponad milion osób korzysta już z aplikacji mobilnej mZUS. Narzędzie, dostępne od 2022 roku, ułatwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez smartfona.
Wcześniejsi emeryci i renciści zyskali nowe możliwości – od czerwca obowiązują wyższe limity przychodów, dzięki którym mogą dorabiać więcej bez ryzyka zawieszenia świadczenia przez ZUS. To istotna zmiana dla tysięcy osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale chcą pozostać aktywne zawodowo.
ZUS rozpoczął coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje – o marcowej waloryzacji (WER) i o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym (DRS), popularnie znanym jako "trzynastki".
W tym miesiącu świadczenia emerytalno-rentowe oraz dodatki wypłacane przez ZUS będą wyższe ze względu na rewaloryzację. Nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku.