Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Tatra Fest: Już w czwartek startuje największa zakopiańska impreza sportowa

 

Już w czwartek startuje największa zakopiańska impreza sportowa– Tatra Fest

To festiwal górski skierowany nie tylko do profesjonalnych biegaczy, wspinaczy, czy kolarzy górskich , ale do wszystkich dużych, małych i średnich miłośników wszelakich górskich aktywności:

Magda Ziaja-Żebracka: W tym roku organizujemy 3 biegi dla dorosłych, legendarne Tatra Fest, bieg 65 kilometrów po Tatrach, 5000 metrów przewyższenia. To tak jakby 5 razy z rzędu wbiec na Kasprowy Wierch. Mamy bardzo dużo uczestników, a mamy też świetną pogodę. Proszę państwa, zapowiada się w końcu słońce. Dwa lata temu była straszna burza. Rok temu był cały dzień deszcz, a w tym roku zapowiada się naprawdę nieźle. I to jest sobota, 15 czerwca.

16 czerwca natomiast mamy dwa biegi po Pogórzu Gubałowskim z przecudnym widokiem na Tatry. Widok zwala z nóg. To są dwa dystanse 12 km i 25. Start i meta tych biegów znajduje się na placu pod restauracją Gwarno na placu PKL pod Gubałówką. Mamy tam też dwie imprezy biegowe dla dzieci na 400 metrów i na 1500 metrów. To jest bieg na sam szczyt Gubałówki. Można biec z rodzicem albo można biec bez rodzica i zjechać potem kolejką na dół do Gwarno.

Mamy też nowe obszary – obszar rowerowy. Organizujemy też legendarną imprezę Pętelka wkoło Tatr. Jest to wydarzenie, które realizujemy z naszym przyjacielem Kubą Szalatym, który już od 10 lat organizuje dla swoich przyjaciół taką pętelkę kilka razy w roku, nawet zimą. W tym roku robimy tę pętelkę dla przyjaciół Kuby i dla przyjaciół Tatra Fest. W ramach naszego wydarzenia startujemy w piątek, kończymy w sobotę. Jedzie z nami nawet legendarna biegaczka górska Magdalena Łączak.

Z nowych obszarów to też jest wspinaczka. Organizujemy w tym roku zawody wspinaczkowe dla dzieci na ścianie wspinaczkowej Klubu Wysokogórskiego Zakopane – Ściana czysta forma. W sobotę odbędzie się Puchar Polski dzieci, dzieci młodszych. Właśnie tam na ścianie mamy również bardzo dużo uczestników. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci się zmieszczą na ścianie, bo nie jest ta ściana za duża. Zaczynamy wcześnie rano, kończymy dość późno w nocy, także będzie się dużo działo i zapraszamy na to wydarzenie nie tylko dzieci, które trenują profesjonalnie, ale też amatorów. To jest wydarzenie otwarte dla wszystkich najmłodszych, którzy chcą się wspinać.

Radio Alex: Czy będzie też część charytatywna?

Magda Ziaja-Żebracka: Tak, będzie też część charytatywna w strefie mety Tatra Fest biegu, w sobotę w GuGuParku i w strefie mety naszych biegów w niedzielę przed restauracją Gwarno organizujemy tradycyjnie wydarzenie Tatra Fest Kids, które jest skierowane, jak sama nazwa wskazuje, do dzieci. Tam czeka na naszych odbiorców cały szereg różnych sportowych i edukacyjnych atrakcji. W sobotę będzie więcej edukacyjnych, a w niedzielę będzie zdecydowanie więcej sportowych.

Wydarzenie organizujemy w celu wsparcia budowy Domu Marzeń dla podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem, które taki dom buduje. Nie jest to stricte dom dziecka, bo te osoby z niepełnosprawnością, dla których ten dom powstaje, to nie zawsze są dzieci, to są osoby z niepełnosprawnością, które nie mają już opieki i bardzo nam zależy na tym, żeby państwo przyszli i wspierali razem z nami PSONI w realizacji tego celu. Będzie można na miejscu wziąć udział w warsztacie PSONI. To jest koralikowy zawrót głowy. Będziemy robić koraliki, będzie można kupić cegiełkę. Zachęcamy bardzo i będzie też można zakupić sobie na kiermaszu PSONI różne arcydzieła wykonane rączkami podopiecznych PSONI z naszego ośrodka na Kamieńcu

Radio Alex: To jeszcze kilka słów o tym co się będzie działo w tej strefie dla dzieci

Anna Grzelak: Strefa dla dzieci to jak zwykle co roku wspaniała zabawa połączona z edukacją oraz również z aktywnościami sportowymi. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych mniejszych oraz ciut większych odwiedzających Strefę Aktywności, również mamy taką strefę zdrowia, gdzie dzieciaki na pewno dowiedzą się ciekawostek o tym, jak dbać o zęby. Ponieważ jednym z naszych partnerów jest firma zajmująca się profilaktyką jamy ustnej, ale przede wszystkim sport. Będzie można spróbować swoich sił w capoeirze, spędzić miło i sympatycznie czas również w naszej strefie Expo po raz pierwszy będą aktywności związane z rowerami. Chłopaki z Joy Ridu przygotowali szereg warsztatów dla najmłodszych oraz wycieczki rowerowe. Warunek przychodzimy z własnym rowerem.

Magda Ziaja-Żebracka: Warto też wspomnieć kilka słów na temat na temat Tatra Fest Hike, czyli naszego obszaru turystycznego. W tym roku przygotowaliśmy dwie wycieczki. Pierwsza wycieczka z Tatrzańskim Parkiem Narodowym startuje o godzinie 9:00 w niedzielę spod fontanny w Kuźnicach. Ta wycieczka przebiegać będzie ścieżką Nad Reglami. Przygotowaliśmy również drugą wycieczkę z Jasiem Krzeptowskim Sabałą. Wycieczka na Halę Ornak, również wycieczka o ciekawostkach przyrodniczych. Pogoda zapowiada się całkiem nieźle, więc zachęcamy do udziału. Wycieczka z Jasiem startuje o godzinie 6:00 rano z Kir. Także niedziela zacznie się bardzo, bardzo wcześnie

– mówiły Magda Ziaja-Żebracka i Anna Grzelak.

Program imprezy

  • CZWARTEK 13.06.2024

TATRA FEST / ROZPOCZĘCIE IMPREZY

19:00 – 22:00 Biuro TATRA FEST BIKE powered by Pętelka Tatrzańska, GuguPark Zakopane

  • PIĄTEK 14.06.2024

TATRA FEST BIKE / RUN / CLIMB

08:00 TATRA FEST BIKE powered by Pętelka Tatrzańska na 2 dni (100 km x 2) – start, GuguPark, Zakopane

15:00 – 22:00 TATRA FEST RUN – biuro, GuguPark Zakopane

  • SOBOTA 15.06.2024

TATRA FEST BIKE / RUN / HIKE / KIDS

5:00 TATRA FEST BIEG (65km) – start, GuguPark Zakopane

8:00 -20:00 TATRA FEST CLIMB – ścianka wspinaczkowa Czysta Forma Zakopane

10:00-20:00 TATRA FEST BIKE powered by Pętelka Tatrzańska strefa mety ZAPISY, TATRA FEST BIEG – strefa mety, GuguPark Zakopane

10:00–15:00 TATRA FEST KIDS (impreza sportowo edukacyjna), GuguPark, Zakopane

15:00 – 22.00 TATRA FEST RUN 12tka, 25tka, biuro zawodów, GuguPark Zakopane

17:00 TATRA FEST BIEG – ceremonia wręczenia nagród, GuguPark, Zakopane

15:00 / 19:30 TATRA FEST CLIMB – ceremonia wręczenia nagród, ścianka Czysta Forma Zakopane

  • NIEDZIELA 16.06.2024

TATRA FEST RUN / HIKE / KIDS

06:00 – 07:30 TATRA FEST RUN – Biuro zawodów, Plac pod restauracją Gwarno, Zakopane

07:00 TATRA FEST RUN – start 25tka, Plac pod restauracją Gwarno, Zakopane

08:00 TATRA FEST RUN – start 12tka, Plac pod restauracją Gwarno, Zakopane

10:00–15:00 TATRA FEST KIDS imprezy sportowe dla dzieci i zawody biegowe 400 m i 1500 m. Plac pod restauracją Gwarno, Zakopane

13:00 TATRA FEST RUN – ceremonia wręczenia nagród – 25tka i 12tka, Plac pod restauracją Gwarno, Zakopane

06:00 TATRA FEST HIKE powered by Alpinus x Tatrologia, start Kiry

09:00 TATRA FEST HIKE powered by TPN, wycieczka przyrodnicza z edukatorem TPN, start Kuźnice – fontanna

10:00 / 12:00 / 15:00 TATRA FEST BUSHCRAFT by DECATHLON, Plac pod Restauracją Gwarno