Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji wprowadza duże zmiany. Jakie? Sprawdź!

 
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku, szkolenia z zakresu przeciwdziałania lawinom

Spacer w górach bez psa. Tatrzański  Park Narodowy zmienia niektóre przepisy dotyczące turystów

Tatrzański  Park Narodowy na Słowacji wprowadza spore zmiany, do których stosować muszą się także turyści z Polski. Po kilku latach prac nad zmianami w dokumencie określającym zasady zwiedzania parku, w końcu udało się osiągnąć kompromis pomiędzy ochroną przyrody, a interesami turystów. Zmiany te wpłyną na wiele aspektów zwiedzania Tatr.

Jedną z najważniejszych zmian dla turystów z Polski jest wprowadzenie zakazu wnoszenia psów na wysokogórskie szlaki. Dotyczy to miejsc, gdzie występują gatunki chronione i rzadkie. Do tej pory wielu Polaków korzystało z możliwości wędrowania ze swoimi czworonogami po stronie słowackiej, gdzie takie ograniczenia nie obowiązywały. W polskiej części Tatr zakaz ten jest już obowiązujący od dłuższego czasu, z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej.

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji zwiększa strefę wypoczynku dla turystów

Przepisy dotyczące turystyki letniej również ulegną zmianie. W pobliżu schronisk zostaną poszerzone strefy, w których turyści będą mogli krótko odpocząć. Dotychczas turyści mogli przebywać tylko w ściśle określonych miejscach w sąsiedztwie schronisk.

W obszarze zimowej turystyki wprowadzone zostaną także ważne zmiany. Wysokogórskie szlaki po stronie słowackiej były do tej pory zamykane od 1 listopada do 15 czerwca. Teraz zamknięcie tych szlaków zostanie skrócone o 15 dni. Dodatkowo, niektóre doliny będą zamknięte na dłuższy okres, np. Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich będzie zamknięta od 1 listopada do 30 kwietnia.

Przepisy dotyczące narciarstwa zjazdowego i biegowego również zostaną dostosowane. Narciarstwo zjazdowe będzie dozwolone tylko na oznakowanych trasach, w ośrodkach narciarskich z wyciągami. Narciarstwo biegowe będzie można uprawiać tylko na wyznaczonych terenach. Zimową wspinaczkę i skialpinizm będą mogli uprawiać tylko narciarze-alpiniści, którzy wcześniej zarejestrują się online i przedstawią odpowiednie uprawnienia.

Nowe przepisy przewidują także rozbudowę ścieżek rowerowych oraz wyznaczenie nowych tras dla turystyki wodnej. Będą również ustalone zasady dla gier terenowych takich jak geocaching na terenie parku.

Warto dodać, że słowacki TANAP jest bliźniaczym parkiem polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powstał 1 stycznia 1949 roku i zajmuje obszar ponad 74 tysiące hektarów.

/PAP/

Czytaj także: