Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Tatrzański Park Narodowy ustala okoliczności spotkania turystów z niedźwiedziem

 

Okoliczności spotkania turystów z niedźwiedziem

Tatrzański Park Narodowy ustala okoliczności niebezpiecznego spotkania turystów z niedźwiedziem w Tatrach. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w dolinie Jaworzynki, przez którą prowadzi szlak z Hali Gąsienicowej do Zakopanego. Z relacji turystów wynika, że za grupą ludzi pobiegł niedźwiedź. Gonił za nimi kilkaset metrów – potem zrezygnował z pościgu i zawrócił.

Okoliczności spotkania turystów z niedźwiedziem, fot.pixabay

Filip Zięba, wicedyrektor TPN i przyrodnik zajmujący się zwierzętami mówi, że przy próbie wyjaśniania tego incydentu trzeba brać pod uwagę inne możliwe wytłumaczenia zachowania młodego niedźwiedzia:

Filip Zięba: Jeżeli to był atak, który miał na celu zaatakowanie człowieka, tylko szedł za ludźmi, to się pojawia naturalne pytanie, czy ten niedźwiedź nie dostał wcześniej pożywienia od człowieka? Nie mówię tu o tej grupie, bo to mogło się wydarzyć również kilka dni wcześniej. W Tatrach my sobie nie zdajemy sprawy, że jest odpowiedzialność zbiorowa tej przestrzeni, a nasze nieodpowiednie zachowanie, dokarmianie zwierząt często się kończy tak, że my te zwierzęta karmimy, oczywiście w stosunku do niedźwiedzia mamy respekt, ale jeleń, lis- jeżeli wiemy, że nam nic nie zrobią, to dlaczego nie nakarmić i nie robić sobie zdjęcia, tak? Zdjęcie mamy i na potrzebę chwili jesteśmy usatysfakcjonowani, a problem zostaje i rośnie, czasami jest to wyrok na zwierzaka i niebezpieczeństwo dla innych ludzi, bo nawet jelenie są nam w stanie zrobić krzywdę. Jest apel, żeby nie dokarmiać i mieć tę odpowiedzialność zbiorową i być strażnikiem. Miejmy nadzieję, że tak nie było i dla niedźwiadka i turystów wszystko będzie ok.

Czytaj także: