Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Tatrzański Park Narodowy z nowym sprzętem ppoż. „Jesteśmy w trakcie procedur przetargowych”

 

Tatrzański Park Narodowy otrzyma 1 mln 400 tys zł. na zakup sprzętu umożliwiającego szybkie dotarcie do ogniska pożaru i rozpoczęcie wstępnej akcji gaśniczej:

Będziemy zakupywać, bo jesteśmy w trakcie procedur przetargowych, dwa pickupy z pełnym wyposażeniem, służące do gaszenia pożarów, trzy quady elektryczne dodam, że są to pojazdy zero emisyjne, cysternę, która jest też pojazdem wielofunkcyjnym, będzie też pomagała w sytuacji, kiedy będzie problem z dojazdem pilarki, sprzęt ochronny czy takie drobniejsze rzeczy. Generalnie ten sprzęt ma dać możliwość utrzymania dróg dojazdowych, utrzymania dojazdu do miejsc czerpania wody, ułatwić patrolowanie, ale przede wszystkim wspierać straż pożarną.

Tatrzański Park Narodowy

To kolejna już transza pieniędzy przeznaczonych na ten cel, która trafi do TPN z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Fundusz przekazuje środki na ochronę ppoż dla wszystkich parków narodowych w Polsce w zależności od ich indywidualnych potrzeb

To jest część dużego programu finansowania ochrony przeciwpożarowej w parkach narodowych. Narodowy Fundusz zabezpieczył kwotę ponad 60 mln zł w zależności od potrzeb i wyzwań, które są w poszczególnych parkach i zagrożenia pożarowego. Takie kwoty zostały tam przeznaczone na zakup sprzętu, który został wcześniej skonsultowane ze strażakami.

Na terenie Tatr w ciągu ostatnich kilku lat doszło do pożaru drewnianego schroniska na Hali Kondratowej, czy pojazdu hybrydowego na parkingu na Włosienicy. Po słowackiej stronie spłonął las na zboczach Sławkowskiego szczytu. Mówili Szymon Ziobrowski dyr. TPN i Sławomir Mazurek zastępca prezesa NFOŚ. Materiał przygotowała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: