Tatrzańskie Centrum Kultury
Jeszcze przed rokiem 1953 działały tu drużyny harcerskie. Dominowało modelarstwo i wytwór piórników czy dziecięcych zabawek. Popularne dziś Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” – zwane kuźnią młodych talentów funkcjonowało co prawda w tym samym zabytkowym budynku, ale dzielonym z lokatorami z przydziału. Obok rozwijających się warsztatów plastycznych zaczęła królować muzyka:
Krzysztof Jędrzejowski: Powstawały zespoły regionalne i powstawały zespoły rockowe. Czyli jak mamy region + rock, to co może powstać? Nawet niektórzy przypuszczają, że disco polo powstało w Jutrzence. To trzeba by powiedzieć o wszystkich pomysłach Krywania. Właściwie to Krywań był takim zespołem najbardziej sztandarowym tutaj Jutrzenki. Potem te zespoły coraz bardziej się rozrastały. Teraz można powiedzieć, że jeżeli zespół góralski, który zakładał Władek Trebunia Tutka razem z Jackiem Fudalą, to on liczył tak, w porywach dochodził do 20 osób, a dzisiaj możemy mówić o 80.

W Jubileuszowym roku swojego istnienia budynek, choć wpisany do rejestru zbytków, oferuje dzieciom i młodzieży rozwijanie zainteresowań w kilku nowocześnie wyposażonych pracowniach. Prowadzą je artyści: rzeźbiarze, malarze i graficy. W ciągu 70 lat przewinęło się tu 35 tysięcy młodych artystów.
Krzysztof Jędrzejowski: Ci mali artyści, którzy zaczynają, a trzeba powiedzieć, że według statutu sześć lat, a według tzw. naszego miękkiego serca to jest pięć i pół i pięć. Możemy się pochwalić np. dyrektorem Kenara, czyli Stanisław Cukier rozpoczynał tutaj swoją edukację, był Waldemar Dziki świętej pamięci reżyser. Były jeszcze postacie z działu regionalnego. Ciężko w ogóle ich wymienić…

Dziecięce prace biorą udział w wielu konkursach nawet o zasięgu światowym. Wiele z nich otrzymuje najwyższe nagrody. W Jutrzence znajduje się jedyne w swoim rodzaju muzeum sztuki dziecięcej i młodzieżowej. Od trzynastu lat działa również wirtualnie galeria Art Park:
Krzysztof Jędrzejowski: Zasada była taka, że wystawać może każdy i to każdy mówił, że jedziemy po bandzie, że od dziecka do profesjonalisty. Jeden powie, że fajnie, drugi z kolei mówi, że nie do końca, bo kto by tam chciał z dziećmi wystawy. No i okazało się, że ja miałem rację, że z dziećmi wystawiają też i profesjonaliści. I w pierwszej fazie mamy wtedy narodziny w ogóle internetu, bo galeria jest sprzed internetowa, ale zaraz, jak pojawił się internet, to powstał taki pomysł, żeby galeria była początkiem internetowej galerii, czyli trochę jest w rzeczywistości, a resztę jest na stronie Jutrzenki.
Tatrzańskie Centrum Kultury. Zdjęcia
16 listopada placówka będzie świętować swój jubileusz. Uroczystości odbędą się w kinie Sokół i w samej Jutrzence. O ich programie będziemy was jeszcze informować. Z Krzysztofem Jędrzejowskim, artystą grafikiem dyr. Tatrzańskiego Centrum Kultury Jutrzenka rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: