Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Tatrzańskie opowieści” laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego. Jest i wielki przegrany

 

Laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego została w tym roku książka pt. „Tatrzańskie opowieści”. Jury na samym wstępie ogłosiło jednak… wielkiego przegranego tegorocznego konkursu

Faworytem nagrody był Apoloniusz Rajwa, 90. letni pisarz , dziennikarz znawca tematów górskich. Do nagrody nominowano jego książkę pt. Mój Everest.

Mimo, że regulamin nagrody przewiduje dopuszczenie do konkursu jedynie książki wydanej po raz pierwszy Jury zdecydowało się nominować drugie, choć zupełnie inne – jak przekonywała jego przewodnicząca Anna Janko wydanie książki Apoloniusza Rajwy. Jury wzięło pod uwagę bezcenną, dokumentalną treść pozycji i wiek pisarza. Pod naciskiem jednego z podhalańskich wydawnictw i za radą prawnika jury zdecydowało się jednak wycofać książkę z konkursu:

Anna Janko: Posłuchaliśmy opinii prawnika Urzędu miasta. Uznaliśmy jego rację, że rzeczywiście to, co zrobiliśmy, było taką niewielką, ale jednak nadinterpretacją tejże informacji o drugim wydaniu, bo nasz statut mówi, że nagrodzoną książką może być tylko ta, której dostajemy wydanie pierwsze. Strasznie nam żal tej książki i ogromnie nam przykro wobec autora pana Apoloniusza Rajwy, bo ta książka zostanie w historii Zakopanego

– mówi Anna Janko, przewodnicząca jury.

Następnie przewodnicząca Jury przeczytała protokół z posiedzenia które odbyło się w dniu poprzedzającym przyznanie nagrody.

Anna Janko: Odczytam Państwo uchwałę Kapituły Nagrody Literackiej Zakopanego. W dniu 6 lipca postanowiła zaproponować Burmistrzowi Miasta Zakopane spośród nominowanych tytułów książkę Mateusza Waligóry i Dariusza Jaronia „Tatrzańskie Opowieści” jako Nagrodę Literacką Zakopanego w 2024 roku. Do wyróżnienia książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych jury proponuje album Zbigniewa Pytla „Pejzaże tatrzańskie, I tom, Zima”. Nagrodę publiczności otrzymuje książka Mateusza Waligóry i Dariusza Jaronia „Tatrzańskie opowieści” wydana przez wydawnictwo SQN. Publikacja zdobyła aż 1322 głosy.

Kilka lat temu wydawnictwo opublikowało zapowiedź książki na która składało się kilka rozdziałów i zdjęć. Do rąk tegorocznego jury trafiło pełne wydanie, jak podkreśliła Anna Janko przewodnicząca jury zupełnie innej książki Apoloniusza Rajwy oznaczone przez wydawnictwo jako wydanie drugie tej samej książki.


Czytaj także: