Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Tatrzańskie Wici 2025. Zapowiedź wszystkich wydarzeń cyklu

Tatrzańskie Wici 2025 ruszają w lipcu i potrwają do września. To wyjątkowy cykl wydarzeń promujących kulturę Podhala, organizowany przez lokalne instytucje i społeczników.

Tatrzańskie Wici 2025. Zapowiedź wszystkich wydarzeń cyklu

Szacowany czas czytania: 05:15

Poznaliśmy program serii Tatrzańskie Wici 2025. To wyjątkowe wydarzenie wystartuje w lipcu i będzie trwało aż do września. Jego organizatorami w poszczególnych gminach są pracownicy gminnych ośrodków kultury, członkowie Związku Podhalan, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także klubów sportowych. Tak mówił Andrzej Skupień Starosta Tatrzański:

Andrzej Skupień: Te imprezy, duża ich część została, ja tak przypomnę historycznie, wymyślona kiedyś przez takiego starostę, którego znał cały kraj. Andrzej Gąsienica-Makowski, który był równocześnie poetą i miał lekkość do takich pomysłów. A to nazwiemy tak to nazwiemy tak. Gdybyśmy takie śledztwo przeprowadzili, to część tych imprez została nazwana przez niego. Trzeba to przypominać, bo. Bo pamięć ludzka jest zawodna.

 

Impreza wystartuje na początku lipca w Białym Dunajcu gdzie odbędzie się Dunajeckie Granie. Tu też odbędą się wybory Nośwarniyjsej Górolecki, o którym mówiła Iwona Kiwacka Majerczyk, prezeska Związku Podhalan w Białym Dunajcu, organizator Nośwarniyjsej Górolecki i Izabela Szeliga, zeszłoroczna Nośwarniyjsa Górolecka:

Iwona Kiwacka Majerczyk: Ja chciałabym zaprosić wszystkie dziewczęta stanu wolnego do udziału w tych wyborach, ponieważ jak co roku staramy się zapewnić bardzo cenne nagrody. Nagrody dla Nojśwarniejsyj, czyli dla tej, która zdobywa tytuł, sięgają kilkunastu tysięcy. Wiadomo, co roku jest wyjazd i tego się trzymamy. Wyjazd do Stanów. Ta wartość nagród jest bardzo duża, niewspółmierna do tego, co trzeba pokazać na scenie. Bo naprawdę będąc w zespole, a wiele dziewczyn teraz to robi, umie się tańczyć, śpiewać, licytować, więc tylko trzeba dołożyć się odrobinę wywiadu u babki ciotki, żeby się dopytać, co tam się w chałupie kiedyś robiło, żeby nie być zaskoczonym na scenie jakąś nieoczekiwaną konkurencją.

Izabela Szeliga: Serdecznie zapraszam, bo jest na pewno o co walczyć. Te wszystkie nagrody, to po prostu ten dzień mija jak dwie godziny, a potem cały rok jest wspaniały. I na pewno mogę powiedzieć, że to był najfajniejszy rok w całym moim życiu. Jeszcze się nie skończył (śmiech). Ale jak na razie na pewno to był najfajnieszy i najciekawszy rok w moim życiu.

 

W Białym Dunajcu nie może zabraknąć Dnia Pstrąga. Ta ryba jest symbolem gminy i zajmuje poczesne miejsce w jej herbie

Nowością będzie zlot traktorów własnej produkcji, który odbędzie się w ramach Festynu Stasikowiańskiego, o którym mówił Michał Pawlikowski Bulcyk, prezes OSP Stasikówka:

Michał Pawlikowski-Bulcyk: Festyn Stasikowiański i Drugi Zlot Traktorów Własnej Produkcji, tak zwanych samów. W tamtym roku mieliśmy 30 traktorów własnej produkcji. W tym roku liczymy na więcej. W naszym programie będą różne zespoły, artyści, między innymi jedna Śtuderanci. Będzie Śleboda, będą dmuchańce dla dzieci, będą animatorzy, którzy zaopiekują się tymi najmłodszymi, a za część gastronomiczną będzie odpowiedzialne koło Koło Gospodyń Wiejskich w Stasikówce. Także bardzo serdecznie wszystkich zapraszam.

 

Tatrzańskie Wici zawitają również na Spisz do Czarnej Góry gdzie odbędą się Śpiskie Śpasy, o których mówiła Mariola Miśkowiec z Czarnej Góry:

Mariola Miśkowiec: Kto już był, to wie, że się ta nudzić nie da, będą wszelakie zespoły i mniejsze dzieci i więkse, szykuje się kabaret, ale też troszeczkę zmian. Odbędzie się drugi rodzinny konkurs gazdowski, w ktorym mozna wygrać atrakcyjne nagrody. Zmiana bedzie tez w konferansjerce, ale wszystkiego zdradzać nie będę, no bo byście nie przyszli a tak, kto ciekawy, pieknie pytome do Cornej Góry na 21. Czarnogórski Festyn Spiskie Śpasy.

 

W Poroninie tradycyjnie już w połowie sierpnia odbędzie się Dzień Misia Miodu i Bartników. Jak mówiła Anna Malacina-Karpiel, szefowa GOK w Poroninie:

Anna Malacina-Karpiel: Tym kluczowym momentem tego dnia jest ten wybór Królowej Miodu. W programie przewidzieliśmy występy artystyczne, koncerty. Między innymi wystąpi u nas znakomity zespół Dikanda, na który czekaliśmy dosyć długo, żeby nas odwiedził. I w końcu się udało. Będzie też zespół Sawa. Stawiamy tu na młodych, ambitnych muzyków.

 

Sierpień rozpocznie się festynem w Gliczarowie Górnym. Główną atrakcją będzie wybór gaździny roku:

Bernadetta Krzeptowska: W tym roku będą to trzecie Wybory Gaździny Roku. Także w Dunajcu wybierają dziewczęta jesce takie, co się mogą cieszyć ślebodą, a my, już te bardziej baby doświadczone, dokładnie, które wiedzą na czym polega w chaupie robota. I to jest właśnie takie mamy konkurencje z tym związane. Także ja dzisiaj serdecznie zapraszam syćkie juz panie, które mają chłopów, ablo które chłopów nie mają, ale gazdawoć w chaupie muszą.

mówiła Bernadetta Krzeptowska.

Na wszystkich imprezach w ramach Tatrzańskich Wici będzie odbywać się zbiórka na rzecz budowy, jaką rozpoczął zakopiański oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Elżbieta Wydra: Jedna placówka to będzie Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie nasi uczestnicy z warsztatów, którzy będą mogli tam pracować, jeżeli im pozwoli zdrowie. Drugą placówką to będzie Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie osoby już w starszym wieku, z głęboką niepełnosprawnością, które nie nadają się już do warsztatu terapii zajęciowej ze względu na ich stan zdrowia psychiczny czy fizyczny, to będą właśnie w tym Środowiskowym Domu Samopomocy. Będzie to też taki taka placówka bardzo podobna do Warsztatu Terapii Zajęciowej. Trzecią placówką to będzie Centrum Mieszkalnictwa.

mówiła Elżbieta Wydra PSONI Zakopane

Materiał przygotowała nasza reporterka Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także:

REKLAMA