Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i spotkania pod hasłem Pępek Świata

W Teatrze Witkacego trwają doroczne spotkania pod hasłem Pępek Świata. O tym, co wydarzy się dziś (18.09) wieczorem, z aktorem Andrzejem Bieniasem rozmawia Beata Denis-Jastrzębska.

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Zacznijmy od godziny 18.15 i spotkania z zespołem Jeryho w starym kościółku:

Andrzejem Bienias: Chcemy, żeby to była liturgia śpiewana, bez zbędnego oświetlenia, bez zbędnego nagłośnienia, niech glos i śpiew, to, co istniało przez tysiąclecia, żeby zabrzmiało. Później przechodzimy do wernisażu naszej przyjaciółki Teresy. Wernisaże w naszym teatrze są bardzo istotną sprawą, ponieważ poprzez ruch, muzykę, czasami jedno słowo, wprowadzają widza do pełniejszego przeżywania tego, co zawiśnie na ścianach.

Nie zabraknie spektaklu pt. „Oratorium Pytyjskie” i spotkania z jego twórcami:

Andrzejem Bienias: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice i oratorium, użyte w nich będą teksty siedmiu mędrców. W Delfach, jak wiemy, był pępek świata, do którego ciągnęli ludzi, żeby znaleźć odpowiedzi na dręczące ich pytanie. A my Pępek Świata traktujemy zarówno w połączeniu Delf, jak i tego satyrycznego spojrzenia Rafała Malczewskiego na Zakopane jako pępek świata, więc ten spektakl, to oratorium będzie jak najbardziej na miejscu.

Co znajdziecie w jutrzejszym programie? Posłuchajcie:

Andrzej Bienias: Zaczynamy warsztatami teatralnymi dla osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty poprowadzi szef Teatru Pieśni Kozła Grzegorz Braun. Później zapraszamy. Przy oczku wodnym na Krupówkach rozpocznie się spektakl Teatru KTO w reżyserii Jerzego Zonia (..). Później w starym kościółku przy Brzesku. Zespół Katapetasma jest to zespół muzyki cerkiewnej, wprowadzi nas znowu w liturgię i w pewien mistycyzm.