Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Teatr Lalek Rabcio ma 75 lat [WYWIAD]

 

Teatr Lalek Rabcio w Rabce zaczyna właśnie 75 rok swojego istnienia

Na pomysł edukacji przez teatr dzieci przebywających w rabczańskich sanatoriach wpadła Stanisława Rączko.

Krystyna Kachel: Jej pomysł spotkał się z ogromnym poparciem, ale też i zaangażowaniem wszystkich wychowawców, nauczycieli. I tak zaczął się formować pierwszy artystyczny zespół teatralny. Były to pielęgniarki, wychowawczynie, nauczycielki, które tworzyły ten teatr poza pracą właściwą, czyli zostawały jeszcze po godzinach i tam ćwiczyły role. Wymyślały, co to ma być. Do zespołu dopytywali się ludzie, którzy odnaleźli w tym swój sens życia zawodowego. To byli artyści, malarze, plastycy. Pierwsze spektakle, a był to spektakl o sierocy Marysi i krasnoludkach. Premierę miał 12 listopada 1949 roku. Okazał się on ogromnym sukcesem.

Krystyna Kachel, aktorka i dyrektorka Teatru Lalek Rabcio

Teatr zaczęto zapraszać do sanatoriów i szkół również w okolicach Rabki. Największą bolączką był transport. Początkowo wykorzystywano zwykły ogrodowy wózek:

Krystyna Kachel: I Maria Serafin wspominała, że ona miała wtedy 17 lat. Bardzo młoda dziewczyna, która zaczęła pracę w teatrze. Ona właśnie była etapie tego wózka. Powiedziałam tak, jak mi było wstyd po prostu, aktorka gra już w takim popularnym teatrze, a pchamy tę scenografię takim wózkiem ogrodowym. I jakoś niekoniecznie jej się to podobało. Wynajmowali dorożki, jakieś wozy albo zaczęto pociągiem się poruszać tak samo. A następnie właśnie pozyskali swój własny wóz – lata ’50 był z demobilu, praktycznie nic tam nie działało. Był przegląd techniczny tego samochodu. To się okazało, że hamulce nie działają, skrętu w lewo nie ma.

Dziś trudno policzyć wszystkie wystawiane spektakle. W teatrze pracowały całe aktorskie rodziny. Powstawały lalki, scenografie i plakaty, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Obecnie Teatr ma swoją własną, nowoczesną siedzibę. Wystawia spektakle dla dzieci, organizuje warsztaty, a od niedawna odbywają się tu przedstawienia dla dorosłych. W lutowym repertuarze znajdziecie, między innymi najnowszy spektakl dla dzieci pt. Oto Rabcio i dla dorosłych Makbet.

Z Krystyną Kachel aktorką i dyrektorką Teatru Lalek Rabcio rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska. Cały wywiad znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Krystyna Kachel, aktorka i dyrektorka Teatru Lalek Rabcio

Posłuchaj całego wywiadu z dyrektorką Teatru Lalek Rabcio:

Czytaj dalej: