Radio Alex 105.2 FM Zakopane

To była wzruszająca uroczystość. Pierścionek z oczkiem wrócił do rodziny [FOTO]

 

Pierścionek z oczkiem ma nowego właściciela

W Urzędzie Miasta w  Zakopanem odbyła się dziś (22.09.) niezwykle wzruszająca uroczystość – przekazanie depozytu z czasów II wojny światowej wnuczce więźniarki z obozów koncentracyjnych urodzonej w Zakopanem Karoliny Sitek z domu Barcik. Poszukiwania rodziny odbyły się w ramach akcji prowadzonej przez Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich.

Depozyt – pierścionek z oczkiem w kolorze bursztynu odebrała wnuczka więźniarki obozów Rawnsbruk i Neuengamme.

fot.Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich

Jedna z wolontariuszek Elżbieta Koczar z organizacji zostawiła kartkę z prośbą o kontakt na grobie babci:

Kampania #StolenMemory

Kampania zzostała zainicjowana w 2016 roku przez Arolsen Archives (Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich) po to, aby odnaleźć rodziny byłych więźniów obozów koncentracyjnych i przekazać im przedmioty osobiste przechowywane w archiwum w Bad Arolsen .

Przedmioty te były odbierane ofiarom w momencie uwięzienia w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Przesyłano je z obozu do obozu – w ślad za więźniami.

W zasobach Arolsen Archives znajduje się obecnie około 2,5 tys. kopert z takimi rzeczami. Od początku kampanii udało się zwrócić już blisko 800 przedmiotów. Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, różańce, długopisy czy portfele ze zdjęciami. Pamiątki te bardzo często stają się punktem wyjścia do odtworzenia historii ofiar nazistowskich prześladowań i przywracania pamięci o ich tragicznych losach.

Siła wolontariuszy

Sercem kampanii #StolenMemory są wolontariusze. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu odnajdywane są kolejne rodziny. W akcję angażują się zarówno osoby prywatne, jak i szkoły (w ramach projektów edukacyjnych realizowanych z archiwum), instytucje czy media.

Wnuczkę Karoliny Sitek odnalazła wolontariuszka Elżbieta Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach (wcześniej doprowadziła do zwrotu pamiątek Wilhelma Winklera i Jana Gaszczyka). Na grobie Karoliny Sitek w Zakopanem zostawiła kartkę z informacją, że zachował się depozyt z czasu II wojny światowej i prosi o kontakt. Wnuczka, która odwiedziła grób, zobaczyła tę informację i nawiązała kontakt z wolontariuszką, a następnie z Arolsen Archives.

Wystawa i strona internetowa

Kampanii #StolenMemory towarzyszą wystawy objazdowe zrealizowane w morskich kontenerach. Ekspozycje te odwiedzają miasta w Polsce, Niemczech, Francji i Belgii. Wystawa objazdowa w Polsce jest wspierana przez ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec i USA.

Przygotowana została również strona internetowa kampanii (stolenmemory.org/pl), która oferuje ciekawe spojrzenie: krótkie, animowane filmy z uzupełniającymi je historiami multimedialnymi opowiadają o poszczególnych formach prześladowań. Materiały te zostały opracowane z myślą o młodzieży. Na stronie internetowej dostępne są również do bezpłatnego pobrania obszerne materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane

Tekst: Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich

Czytaj także: